Aktualizované 3. decembra 2023:

Spoločnosť Google spustila jednu z najväčších iniciatív za posledné roky. Technologický gigant začal od 1. decembra 2023 veľkú čistku starých Gmail účtov, ktorá sa môže dotknúť každého z nás.

Pokiaľ chceš predísť tomu, aby si svoj starý účet stratil, treba urobiť len jednu vec. V prvom rade sa doň čo najrýchlejšie prihlás a v druhom vykonaj akciu, ako napríklad prečítanie / odoslanie e-mailu, pridanie / stiahnutie súboru z Disku Google, stiahnutie aplikácie z Google Play, či prezretie videa cez YouTube. Spoločnosť tiež tvrdí, že postačí aj obyčajné vyhľadávanie cez Google z prihláseného účtu, no aby si mal stopercentnú istotu, radšej urob viac akcií súčasne.

Naopak, ak budeš túto výzvu ignorovať a do svojho starého účtu sa neprihlásiš, Google ho vymaže aj so všetkými e-mailovými správami, dokumentami, záznamami v kalendári či fotografiami. Google tiež potvrdil, že táto zmena pravidiel sa bude vzťahovať vyslovene na osobné účty.

Organizácie, ako sú školy či firmy sa nemusia ničoho obávať. Skvelou správou je tiež to, že výnimku by mali predstavovať aj účty s videami na YouTube. Mnohé z nich sú pre platformu ikonické a ľudia k účtom, cez ktoré videa pridávali už stratili prístup, pretože zabudli e-mail, alebo heslo.

Pôvodný článok

Google chystá veľké premazávanie účtov a má k nemu prísť už 1. decembra 2023. Postihne všetkých, ktorí sa do svojho účtu neprihlásili viac ako 2 roky. Vymazaný bude všetok obsah, nie iba konto Gmail, ale aj dáta, dokumenty alebo fotografie na Google disku a prístup do služby YouTube.

„Ľudia chcú, aby produkty a služby, ktoré používajú on-line, boli bezpečné. Preto sme investovali do technológií a nástrojov na ochranu našich používateľov pred bezpečnostnými hrozbami, ako sú spam, phishingové podvody a krádeže účtov,“ napísala na blogu produktová manažérka Googlu Ruth Kricheliová.

Úlohu teda zohráva aj bezpečnosť, keďže práve účty, do ktorých sa nikto 2 roky neprihlásil, majú až 10-krát vyššiu šancu, že nebudú mať nastavené dvojfaktorové overenie. „To znamená, že tieto účty sú často zraniteľné. A akonáhle je účet kompromitovaný, môže byť použitý na čokoľvek, od krádeže identity po vektor pre nežiaduci, alebo dokonca škodlivý obsah, akým je spam,“ ozrejmila Kricheliová. Všetky účty, ktoré majú byť vymazané, budú upozornené emailom.

V roku 2020 spoločnosť Google uviedla, že bude postupne odstraňovať obsah uložený v neaktívnych účtoch, aby ušetrila priestor. Najnovšie gigant zachádz ešte ďalej. Plánuje totiž neaktívne účty postupne odstraňovať. Na tému upozornil portál 9to5google.

Mazanie neaktívnych účtov

Dobrou správou je, že pôjde skutočne iba o veľmi staré a nevyužívané účty. Presnejšie spoločnosť plánuje už na konci tohto roka mazať účty, na ktoré sa nikto neprihlásil najmenej 2 roky. Google teda odstráni nielen obsah, ale rovno aj celý účet, informuje portál TheVerge.

FonTech

Okrem toho, že používatelia sa nebudú môcť prihlásiť do svojim schránok, budú odstránené aj správy z Gmailu, udalosti z Kalendára, dokumenty a obsah uložený na Disku, ako aj zálohy fotografií a mnoho ďalších.

Nová politika Google vstúpi do platnosti najskôr v decembri tohto roka, takže ak disponuješ nejakými starými a málo používanými účtami máš ešte pár mesiacov čas na to, aby si sa do svojho alternatívneho účtu stihol prihlásiť.

Gigant tiež prisľubuje, že k mazaniu bude pristupovať opatrne a pôjde o postupný a pomalý proces. Niekoľko mesiacov pred samotným vymazaním účtu bude spoločnosť na jednotlivé adresy posielať niekoľko upozornení, ktoré majú majiteľa daného účtu pripraviť na zmazanie, prípadne na jeho obnovenie.

Čo sa týka samotnej aktivity, tú spoločnosť vyhodnocuje na základe viacerých parametrov. Jednak za aktivitu považuje otváranie a posielanie e-mailov, ale tiež používanie Disku, prezeranie videí na platforme YouTube, vyhľadávanie prostredníctvom Google (samozrejme užívateľ musí byť prihlásený), sťahovanie aplikácii z obchodu Google Play a pod. Za aktivitu sa považuje aj prihlásenie na zariadenie so systémom Android.

Pre zachovanie účtu bude teda podľa všetkého stačí prihlásiť na daný účet aspoň raz za 24 mesiacov. Google tiež odporúča používateľov priradiť k svojmu účtu e-mail na obnovenie.

Prečo Google maže neaktívny profily?

Dôvod mazania je veľmi jednoduchý. Google uvádza, že používatelia na týchto neaktívnych, alebo alternatívnych účtoch často používajú rovnaké heslá, čo výrazne znižuje bezpečnosť. Na týchto účtoch taktiež chýba dvojfaktorové zabezpečenie, čo znamená, že účty sú omnoho náchylnejšie na rôzne zraniteľnosti.

V neposlednom rade je potrebné vedieť, že keď Google zmaže daný profil, neuvoľní adresu naspäť. Jednoducho povedané, keď raz Google tvoj účet zmaže, nemôžeš si vytvoriť nový účet s rovnakým názvom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP