Apple a Google. Dvaja z najväčších gigantov zo Silicon Valley, ktorí medzi sebou súperia niektorými produktmi. Medzi ne patria napríklad aj mapy.

Zatiaľ čo Apple ich spustil iba od roku 2012, Google ich prevádzkuje už od roku 2005 a o dva roky neskôr do nich pridal aj Street View. Prejavil sa teda náskok Googlu na kvalite máp?

Google Mapy sú detailnejšie

Rozhodne áno. Rozdiel v práci na mapách je obrovský a dá sa veľmi jednoducho postrehnúť. Celej analýze sa venoval Justin O’Beirne, ktorý je prispievateľom Apple Máp a zároveň mal na Google I/O prednášku o kartografickom dizajne. Stačí si vedľa seba otvoriť mapy od Google, respektíve Apple, a priblížiť nejaké mesto na úroveň ulíc.

Nenechaj si ujsť
Apple tajil, že zámerne spomaľoval staršie iPhony. Čo to znamená pre používateľov?

Keď si mapy prezrieš detailnejšie, môžeš si všimnúť, že na tých od Apple chýba mnoho bodov, či už ide o školy, reštaurácie alebo iné podniky. A to nielen na tých našich slovenských, Apple má biedne zmapované aj svoje domovské USA. O’Beirne pritom pozná dôvod. Google totiž svoje mapy vytvára z vlastných satelitných snímkov, zatiaľ čo Apple sa spolieha na dáta od tretích strán, ako je napríklad TomTom.

mapy
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Google Mapy / Apple Mapy

Budú lepšie, no Google len tak nedobehnú

Apple, samozrejme, za posledné roky svoje mapy potichu vylepšoval. Mapovať sa snažil vnútorné priestory a vypustil aj niekoľko nových áut na mapovanie ulíc. Táto snaha je veľmi dôležitá aj pre autonómne systémy, ktoré vyvíja pre svoj záujem v automobilovom priemysle. Na dobehnutie Google Máp ho ale čaká ešte nesmierne veľa práce.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom