Medzi Apple a Googlom už dlho prebieha rivalita a títo giganti sú si v mnohých smeroch vyrovnaní súperi. 

Navigačná aplikácia Apple Mapy je dostupná pre navigovanie už nejaký ten čas a od svojho debutu sa jednoznačne zlepšila. Stále to však nestačí na dobehnutie Google Máp. Už minule sme ti priniesli informáciu, že Apple nalial do aplikácie veľký balík a aktuálne Kaliforniu snímajú špeciálne autá vybavené systémom LIDAR. Apple chce tentoraz použiť svoje vlastné údaje a už sa nespoliehať na dáta z tretích strán. Bude to ale stačiť?

Prečo sú Google Mapy omnoho ďalej?

Apple Mapy začali svoju púť až v roku 2012. Google je pred svojim konkurentom v brandži navigácie o 6 rokov dlhšie. Google autá Street View už za ten čas podrobne zmapovali cesty od Vancouveru až po Vladivostok a aktuálne sa chystá aktualizácia, kde budú všetky cesty prejdené Google autami ešte raz.

Preto sú detaily na mapách od Googlu na úplne inej úrovni, čo môžeš vidieť aj sám na obrázku nižšie. Ďalej sú tu vymoženosti, ako vyhľadávanie reštaurácií, obchodov či informácie o mestskej hromadnej doprave a omnoho viac. Apple má skutočne čo doháňať.

Ľudia jednoducho Google Mapy preferujú viac

Spoločnosť The Manifest zaoberajúca sa zberom dát a prieskumom trhu zistila, že Google Mapy a Waze držia obrovský podiel na trhu. Ten sa pohybuje na hranici slušných 79 %. Netreba zabudnúť, že Waze je taktiež aplikácia vlastnená Googlom.

Apple Mapy maju na druhej strane len 11 % podiel. Opýtaní respondenti ďalej uviedli, že preferujú Google Mapy kvôli vlastnostiam, ako sú jasnejšie pokyny, užitočnejšie funkcie, lepšie rozhranie a možnosti pre cyklistov či chodcov. Google Mapy vlastne prekonali v prieskume Apple Mapy takmer v každej dôležitej kategórii.

Dokáže Apple dohnať konkurenciu?

V galérii si môžeš okrem dát z prieskumu popísaného vyššie pozrieť aj niekoľko ďalších štatistických údajov, ktoré napríklad hovoria, že 36 % opýtaných zvykne navigáciu použiť na prehľad o trase pred vyrazením z domu.

Alebo aj to, že navigácia pre cyklistov, chodcov či mestskú dopravu je populárnejšia na severovýchode USA. Každopádne, Apple nalial do svojich máp veľa peňazí, no na želaný efekt si ešte bude musieť počkať. Otázka, ktorá zostáva visieť vo vzduchu je, či Apple konkurenciu vôbec niekedy dobehne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom