Škandál českej bezpečnostnej a antivírusovej spoločnosti Avast, ktorá je podozrivá z predaja detailných informácií o internetovej aktivite používateľov jej programov, podľa firmy Eset na Slovensku nehrozí. Detailne sme sa téme venovali v tomto článku. „Eset nezbiera dáta o správaní užívateľov na internete a žiadnym spôsobom nemonetizuje dáta o svojich užívateľoch,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa softvérovej spoločnosti Zuzana Pardubská.

Eset sa podľa nej vždy usiloval o obchodný model, v ktorom ponúka kybernetickú bezpečnosť ako platený produkt. „Dôveru vnímame ako základný kameň v našom odvetví. Produkty spoločnosti Eset blokujú dokonca legitímny softvér, ktorý sa snaží o podozrivé zbieranie dát, pochybnú monetizáciu alebo distribučné kanály,“ doplnila Pardubská. Avast mal podľa zistení serverov PCMag a Motherboard, na ktoré upozornil portál idnes.cz, prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Jumpshot predávať detailné dáta o správaní svojich užívateľov, teda čo hľadajú, čo nakupujú, na aké videá sa pozerajú.

Hoci sú podľa Avastu úplne anonymizované, závery pátrania hovoria niečo iné. Spoločnosti, ktoré dáta od Jumpshotu zakúpia, môžu vraj celkom jednoducho spätne odvodiť identitu daného užívateľa, a teda dáta priradiť ku konkrétnym ľuďom. Podľa záverov redaktorov PCMag sú dáta natoľko detailné, že klienti Jumpshotu vidia každý jednotlivý klik používateľa, ktorý pri vyhľadávaní na internete urobil, vrátane časovej informácie s presnosťou na milisekundy.

Samotná spoločnosť Avast v reakcii, ktorú zverejnil portál idnes.cz, uviedla, že rýchlo zareagovala a upravila bezpečnostné doplnky prehliadačov tak, aby spĺňali štandardy obchodov s doplnkami prehliadačov. „Súčasne sme prestali používať akékoľvek dáta z bezpečnostných doplnkov prehliadača na iný účel, než je jadro nášho antivírusového programu, vrátane zdieľania s našou dcérskou spoločnosťou Jumpshot. Uisťujeme, že spoločnosť Jumpshot nezískava osobné identifikačné údaje ako sú mená, e-mailové adresy alebo kontaktné údaje. Užívatelia mali vždy možnosť odhlásiť sa a dáta so spoločnosťou Jumpshot nezdieľať,“ poznamenala firma.

Následne však po kritike vo štvrtok oznámila zámer ukončiť poskytovanie užívateľských dát svojej divízii Jumpshot. Všetky produkty Avastu budú podľa spoločnosti ďalej fungovať rovnakým spôsobom a užívatelia nezaznamenajú žiadnu zmenu.

Avast ďalej informoval, že začína proces ukončenia činnosti divízie Jumpshot. „Hlavným poslaním Avastu je chrániť svojich užívateľov na internete a poskytnúť im kontrolu nad ich súkromím. Akékoľvek praktiky, ktoré ohrozujú dôveru užívateľov, sú pre Avast neakceptovateľné, preto sme čo najrýchlejšie prikročili k procesu ukončenia činnosti Jumpshotu,“ vyhlásil generálny riaditeľ Avastu Ondřej Vlček.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom