Ďalšia zlá správa pre fanúšikov astronómie na celom svete. Observatórium Arecibo v Portoriku, ktoré je jedným z najväčších jednoaparátových rádioteleskopov na svete, bolo znova poškodené – pretrhol sa hlavný kábel. O téme informoval portál ScienceAlert.

K prvému vážnemu poškodeniu tohto observatória došlo 10. augusta, kedy sa jeden z pomocných káblov slúžiacich na podporu kovovej platformy úplne odtrhol a spôsobil 30-metrovú dieru na reflektorovej parabole. Okrem toho sa poškodilo aj osem panelov v kupole a platforma, ktorú využívali na prístup ku kupole.

Hoci doposiaľ nebola objavená príčina toho, prečo sa kábel pretrhol, inžinieri z celého sveta pracovali na jej zistení a tiež na vytvorení plánov rekonštrukcie poškodeného zariadenia. Vzhľadom na to, že neexistovala jasná príčina celej udalosti, začiatok plánovaných opráv sa z bezpečnostných dôvodov neustále presúval.

Plánované opravy observatória prekazila ďalšia nehoda

Prvé opravy sa mali uskutočniť už tento týždeň, no z dôvodu ďalšieho nešťastného incidentu budú znovu presunuté, informoval web Phys. K druhej nehode, pri ktorej sa pretrhol ďalší kábel, došlo len minulý piatok vo večerných hodinách. Tento ďalší pretrhnutý kábel je jedným z hlavných nosných káblov a pripája sa k rovnakej veži ako predchádzajúci pretrhnutý kábel.

Ďalšie zaujímavé články: 

Tentokrát sa však kábel nevysunul zo svojej objímky ako v predchádzajúcom prípade, ale pretrhol sa a spadol pričom poškodil niekoľko ďalších káblov a reflektorovú parabolu. Prečo sa kábel pretrhol, nie je známe, avšak podľa predbežných zistení je to spôsobené zvýšeným namáhaním celej konštrukcie – tú spôsobilo pretrhnutie prvého kábla.

Našťastie pri tomto incidente nedošlo k žiadnemu zraneniu, inžinieri a pracovníci observatória už pracujúcu na stanovení najlepšieho spôsobu stabilizácie konštrukcie. Zmierniť napätie v nepoškodených kábloch a stabilizovať celú konštrukciu sa inžinieri pokúsia okrem iného pomocou oceľových výstuži, avšak iné preventívne opatrenia zatiaľ neboli oznámené.

Observatórium Arecibo je domovom jedného z najvýkonnejších ďalekohľadov planéty a pomohlo k nespočetnému množstvu nových objavov. Informovalo nás o zvláštnych škvrnách na Titane, o záhadných mimozemských rádiových signáloch a veľkosťou (305 m) ho prekonáva iba čínsky teleskop FAST (500 m).

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP