Skúmanie jedného z aktuálne najväčších záhad astronómie po štyroch rokoch prinieslo svoje ovocie. Astronómovia zistili, že známa emisia rýchlych rádiových pulzov sa objavuje v 157 dňovom cykle. Tento objav poskytuje lepšie pochopenie zdroja rýchlych rádiových vĺn.

Portál Phys nedávno upozornil na objav medzinárodného tímu astronómov z Observatória Jodrella Banka, ktorý po štvorročnom úsilí pomocou ikonického teleskopu Lovell zistili nové skutočnosti o záhade známej ako rýchle rádiové pulzy (Fast Radio Burst – FRB).

Z týchto krátkych a veľmi intenzívnych rádiových pulzoch sme pozorovali len 2 opakujúce sa emisie, no v prípade jednej z nich sme doteraz nepostrehli cyklický vzorec.

Cyklický vzorec trvajúci 157 dní, ktorý by mohol vysvetliť pôvod rýchlych rádiových pulzov

Použitím 32 rýchlych rádiových pulzov objavených počas výskumu v spojení s dátami z predchádzajúcich publikovaných pozorovaní tím zistil, že emisia týchto pulzov označovaná ako FRB 121102 sleduje jedinečný cyklický vzorec. Ukázalo sa, že samotné rýchle rádiové pulzy sa objavovali v okne trvajúcom 90 dní, po ktorých nasledovalo 67-dňové obdobie ticha.

Zobraziť celú galériu (3)
Umelecká predstava rýchlych rádiových pulzov. Zdroj: ESO/M. Kornmesser

Celkovo tak bol pozorovaný 157 dňový cyklus, ktorý sa neustále opakuje. Tento objav je dôležitým vodítkom pre identifikáciu pôvodu. Prítomnosť pravidelného cyklu znamená, že tieto intenzívne pulzy sú spojené s orbitálnym pohybom masívnej hviezdy, neutrónovej hviezdy alebo čiernej diery.

Opakujúce sa rýchle rádiové pulzy by sa dali vysvetliť takzvanou precesiou magnetickej osi vysoko zmagnetizovanej neutrónovej hviezdy. Podľa súčasných údajov sa ale vedci domnievajú, že vzhľadom na veľké magnetické polia, ktoré sa vyskytujú v neutrónových hviezdach, môže byť ťažké spojiť s precesiou pozorovaný 157-dňový cyklus.

Nedetegovanie rýchlych rádiových pulzov sa ukázalo rovnako dôležité ako ich detegovanie

Samotné rýchle rádiové pulzy boli prvýkrát objavené ešte v roku 2007 a pôvodne sa považovali len za jednorazové záležitosti súvisiace s kataklizmatickou udalosťou, ako je napríklad supernova hviezdy. Tento pohľad sa ale čiastočne zmenil po tom, čo sa emisia pulzov FRB 121102, pôvodne objavená rádiovým teleskopom Arecibo 2. novembra 2012, opakovala v roku 2016.

Zobraziť celú galériu (3)
ATNF/Duncan Lorimer

Až doteraz však nebol nikto schopný pozorovať fakt, že táto emisia pulzov sa v skutočnosti cyklicky objavovala. Profesor Benjamin Stappers, ktorý vedie projekt MeerTRAP zaoberajúci sa pozorovaním FRB pulzov pomocou ďalekohľadu MeerKAT v Južnej Afrike, povedal: „Tento výsledok sa spoliehal na pravidelné pozorovania pomocou teleskopu Lovell a nedetegovanie rýchlych rádiových pulzov bolo v tomto smere rovnako dôležité ako ich detegovanie.“

O rýchlych rádiových pulzoch toho vieme stále málo

Vo svojej publikácii uverejnenej v žurnále Monthly Notices of the Royal Astronomical Society tím potvrdzuje, že emisia pulzov FRB 121102 je iba druhým opakujúcim sa zdrojom rýchlych rádiových pulzov, ktorý vykazuje periodické aktivity.

K ich prekvapeniu je časové okno tohto cyklu takmer desaťkrát dlhšie ako 16-dňová periodicita, ktorú vykazuje opakujúci sa zdroj emisie pulzov FRB 180916.J10158 + 56, ktorý nedávno objavil teleskop CHIME v Kanade.

„Tento vzrušujúci objav poukazuje na to, ako málo toho vieme o pôvode FRB,“ povedal Duncan Lorimer, dekan pre výskum na univerzite West Virginia, ktorý spolu s doktorandom Devanshom Agarwalom vyvinul techniku ​​analýzy údajov, ktorá viedla k objavu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP