Pred nejakým časom sme ťa informovali, že gigantický sférický rádioteleskop FAST vybudovaný v Číne zachytil opakujúce sa signály. V snahe zachytiť oveľa viac ho Čína sprístupňuje pre všetkých astronómov sveta.
Presne 500 metrov má v priemere obrovský sférický rádioteleskop FAST, ktorý je zároveň najväčším svojho druhu na svete. Hoci je vybudovaný v neľahko prístupnom údolí na juhozápade Číny, portál Futurism priniesol informáciu, že bude prístupný pre všetkých astronómov sveta.
#FAST #radiotelescope under construction in #China! Look at the size! https://t.co/g15lunOyev pic.twitter.com/kMlZgm9Gwo
— stemn (@stem_network) March 29, 2016
Vďaka neprístupnému terénu bola jeho výstavba nesmierne komplikovaná a prebiehala celé 3 roky. Samotný rádioteleskop sa skladá zo 4400 hliníkových panelov. Len nedávno sme priniesli informáciu, že zachytil opakujúce sa rýchle rádiové impulzy FRB. Astronómovia sú ale hladní po nových objavoch a FAST im v tom môže hravo pomôcť.
Nájde FAST mimozemský život?
Ako píše portál Nature, FAST vo svojej veľkosti prekonáva aj observatórium Arecibo v Portoriku, vďaka čomu bude schopný skenovať až 2-krát viac oblohy ako jeho konkurent z Južnej Ameriky. Vďaka svojej technológii zachytí aj tie najjemnejšie rádiové vlny vychádzajúce zo vzdialených objektov, ako sú pulzary, ba dokonca aj celé galaxie.
Nadšenci a astronómovia hovoria, že by mohol byť dokonca použitý na objavovanie vzdialených svetov, ktoré možno skrývajú mimozemský život. Len počas testovacej prevádzky našiel 100 pulzarov, respektíve rotujúcich neutrónových hviezd. Pre porovnanie, od objavu pulzarov pred 50. rokmi až do roku 2017 ich bolo nájdených podľa NASA len 2000.
Najcitlivejší rádioteleskop na svete
Okrem toho už FAST detegoval stovky ďalších rýchlych rádiových impulzov FRB, pričom mnohé z nich boli príliš slabé na to, aby ich zachytili konkurenčné rádioteleskopy na Zemi. FAST je teda extrémne citlivý a astronómovia dokonca hovoria o tom, že by mohol byť schopný nájsť na základe rádiových emisií aj vzdialené exoplanéty.
Teraz čítajú

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?
Články, ktoré hýbu svetom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
