Pred nejakým časom sme ťa informovali, že gigantický sférický rádioteleskop FAST vybudovaný v Číne zachytil opakujúce sa signály. V snahe zachytiť oveľa viac ho Čína sprístupňuje pre všetkých astronómov sveta.

Presne 500 metrov má v priemere obrovský sférický rádioteleskop FAST, ktorý je zároveň najväčším svojho druhu na svete. Hoci je vybudovaný v neľahko prístupnom údolí na juhozápade Číny, portál Futurism priniesol informáciu, že bude prístupný pre všetkých astronómov sveta.

Vďaka neprístupnému terénu bola jeho výstavba nesmierne komplikovaná a prebiehala celé 3 roky. Samotný rádioteleskop sa skladá zo 4400 hliníkových panelov. Len nedávno sme priniesli informáciu, že zachytil opakujúce sa rýchle rádiové impulzy FRB. Astronómovia sú ale hladní po nových objavoch a FAST im v tom môže hravo pomôcť.

Nájde FAST mimozemský život?

Ako píše portál Nature, FAST vo svojej veľkosti prekonáva aj observatórium Arecibo v Portoriku, vďaka čomu bude schopný skenovať až 2-krát viac oblohy ako jeho konkurent z Južnej Ameriky. Vďaka svojej technológii zachytí aj tie najjemnejšie rádiové vlny vychádzajúce zo vzdialených objektov, ako sú pulzary, ba dokonca aj celé galaxie.

Nadšenci a astronómovia hovoria, že by mohol byť dokonca použitý na objavovanie vzdialených svetov, ktoré možno skrývajú mimozemský život. Len počas testovacej prevádzky našiel 100 pulzarov, respektíve rotujúcich neutrónových hviezd. Pre porovnanie, od objavu pulzarov pred 50. rokmi až do roku 2017 ich bolo nájdených podľa NASA len 2000.

Najcitlivejší rádioteleskop na svete

Okrem toho už FAST detegoval stovky ďalších rýchlych rádiových impulzov FRB, pričom mnohé z nich boli príliš slabé na to, aby ich zachytili konkurenčné rádioteleskopy na Zemi. FAST je teda extrémne citlivý a astronómovia dokonca hovoria o tom, že by mohol byť schopný nájsť na základe rádiových emisií aj vzdialené exoplanéty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom