Čína odhalila ďalšie obrovské ložisko nesmierne dôležitého materiálu, ktorého cena kvôli intenzívnemu rastu elektromobility v posledných rokoch prechádzala turbulentným a volatilným obdobím. Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, novoobjavené ložisko lítia má obsahovať až milión ton tohto materiálu, ktorý je vo veľkom používaný v batériách elektrických áut ale aj mobilných telefónov či rôznych iných prenosných zariadení.

Čoraz samostatnejšia

Čína v oblasti obnoviteľných zdrojov a elektrických áut intenzívne napreduje, pričom produkty z týchto oblastí v čoraz väčších množstvách vyváža aj do západných krajín, kde s nimi majú domáce firmy problémy. Obzvlášť veľkú dominanciu má Čína v oblasti surových materiálov, ako je napríklad práve lítium, ale aj množstvo ďalších komodít.

Momentálne má Čína k dispozícii asi 7 % svetových zásob lítia, čo je v porovnaní s niektorými inými surovinami málo, avšak spracúva približne polovicu všetkého lítia na svete, keďže sa v tomto prípade spolieha na dovoz z iných krajín. Čínsky priemysel je dnes zodpovedný za výrobu asi 70 % všetkých batérií elektromobilov na svete a objem výroby naďalej rastie.

Freepik

Podľa odborníkov ide pre Čínu o zásadný krok vpred, ktorý môže v blízkej budúcnosti umožniť navýšenie objemu spracovaného lítia aj bez potreby jeho importovania z iných krajín. Nie je totiž vylúčené, že sa Číne podarí nájsť aj ďalšie podobné ložiská, potenciálne ešte väčšie – Thajsku sa nedávno podarilo nájsť ložisko lítia, ktoré by malo obsahovať až takmer 15 miliónov ton tohto prvku.

Cena lítia kolíše

Kvôli nestabilnému a stále sa meniacemu trhu cena lítia neustále kolíše a kým pred niekoľkými mesiacmi dosahovala takmer 20-násobok hodnoty v porovnaní s rokom 2012, koncom roka 2023 sa prepadla až o 70 %. Pokles pritom súvisel najmä so spomalením hospodárskeho rastu v Číne.

Západ má s ťažbou problémy

Lítium a jeho ložiská sú v dnešnej dobe vyhľadávané na celom svete a na vlastnú päsť ho chcel ťažiť dokonca aj Elon Musk so spoločnosťou Tesla, ktorá ho nakupuje vo veľkom. Efektívna ťažba by mohla pomôcť automobilke znížiť náklady na výrobu batérií a priniesť tak lacnejšie elektromobily, prípadne na nich mať vyššiu maržu.

Potenciál má aj Európa, pričom veľké ložiská lítia sa môžu nachádzať dokonca aj v Česku. Problémom sú ale často obyvatelia, ktorí takéto projekty blokujú a kým Čína nemá problém ľudí nasilu vysťahovať, v Európe sa k takejto problematike pristupuje oveľa citlivejšie. Problémom sú aj prísnejšie ekologické normy, drahšia pracovná sila či komplikovanejšia byrokracia obklopujúca podobné projekty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP