banner-mate-9Pred vyše 25 rokmi predstavila spoločnosť Nintendo revolučnú prenosnú hernú konzolu zvanú Game Boy. Tento originálny kúsok elektroniky zabezpečil nespočet hodín zábavy nielen mne, ale isto aj mnohým z vás. Japonská herná spoločnosť neskôr predstavila viacero ďalších verzií, ktoré sa mohli pochváliť o niečo menšími rozmermi, no ani zďaleka sa nepribližovali tomu, čo sa podarilo jednému šikovnému domácemu kutilovi.

Som si istý, že napriek dnešnej technologicky pokročilej dobe ste sa aspoň na malú chvíľku túžili vrátiť do svojich detských čias napríklad skrz legendárnu hru Tetris. Iste, existuje azda milión spôsobov ako si zahrať túto „oddychovku“, no myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že táto často až nervy drásajúca hra sa hrala najlepšie na starom dobrom Game Boy-i. Ten sa však už v mnohých domácnostiach nenachádza a zohnať nejaký v dobrom stave dnes nie je vôbec jednoduché. Jeroen Domburg, vystupujúci pod pseudonymom Sprite_TM, si bol tohto problému plne vedomý, a tak sa rozhodol vyrobiť si vlastnú verziu tohto obľúbeného herného zariadenia.

Táto jedinečná verzia, z ktorej bol vyrobený jediný jeden kus rozmermi doslova vyráža dych, nakoľko je menšia ako priemerný kľúč od dverí. Napriek miniatúrnym rozmerom je však táto „hračka“ plne funkčná, pričom jej výrobca nezabudol ani na klasickú súpravu hardvérových tlačidiel. Displej je samozrejme farebný a na nešpecifikovanej uhlopriečke sa rozprestiera rozlíšenie 96 x 64 pixelov. Všetko je poháňané čipom ESP32. Hry sú do konzoly prenášané pomocou WiFi. Zhotoviteľ nezabudol ani na zabudovaný reproduktor a všetky tieto komponenty sú obalené v plastovej konštrukcii vytvorenej skrz 3D tlačiareň.

game-boy-foto

Tradičný Game Boy

Jeroen mal čo robiť aj po softvérovej stránke, pretože musel na tejto miniatúrnej konzole rozbehnúť GNUboy emulátor, čo sa mu však nakoniec podarilo aj napriek obmedzenému hardvéru. Aby toho nebolo málo, mini Game Boy dokáže spustiť aj legendárny DOOM. Ak vás tento projekt zaujal minimálne tak ako mňa, určite sledujte tieto internetové stránky, kde už teraz prebieha vášnivá diskusia, pričom by mal do nej onedlho prispieť aj samotný výrobca s podrobnejším návodom na výrobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP