Rakúska spoločnosť Obrist Powertrain tvrdí, že dokáže výrazne znížiť cenu Tesly Model 3. Predstavila totiž jej hybridnú verziu s názvom Obrist Mark II, ktorej súčasťou je benzínový motor, píše Teslarati.

Tesla Model 3 s benzínovým motorom

Obrist Mark II je konceptom populárneho elektromobilu Tesla Model 3, avšak so zmenšenou batériou a benzínovým motorom. Rakúska firma Obrist Powertrain zastáva názor, že dnešné elektrické vozidlá majú neúplnú infraštruktúru a nedostatočný dojazd, a preto sú pre priemerného spotrebiteľa neúnosné. Ich nový model predstavuje technológiu HyperHybrid, ktorá je určená pre tých, ktorí chcú mať pozitívny vplyv na životné prostredie za nižšiu sumu.

Dojazd až 1000 kilometrov

Aby to dosiahli, nahradili výkonnú 50 kWh batériu, ktorou Model 3 disponuje, menšou 17,3 kWh batériou zloženou zo starších článkov, čím výrazne znížili hmotnosť vozidla. Do predného kufra pridali dvojvalcový benzínový motor s výkonom 40 kW (54 koní), a spoločnosť sa tak so svojim novým modelom pýši maximálnou energetickou účinnosťou a bezkonkurenčnou cenou. Obrist Mark II má totiž v hybridnom režime dojazd až 1000 kilometrov a pri cene približne 2000 eur za batériu a 1 200 eur za motor je celková cena pohonnej jednotky o 55 % nižšia než cena akumulátora na pôvodnom elektromobile.

Zobraziť celú galériu (2)
Youtube / Marques Brownlee

Vďaka systému HyperHybrid sa však spaľovací motor nezapne len vtedy, keď sa malá batéria vybije. Pri rýchlostiach nad 60 km/h sa motor rozbehne, a slúži ako generátor na postupné nabíjanie batérie, čo podľa spoločnosti spomaľuje jej postupnú degradáciu, píše EV Bites.

Obrist Powertrain podpísal svoju prvú licenčnú zmluvu na automobil v októbri, a v blízkej budúcnosti plánuje ďalšiu dohodu, pričom predaj prvého vozidla so systémom HyperHybrid plánuje spustiť v roku 2023.

Zobraziť celú galériu (2)
Systém HyperHybrid môže podľa spoločnosti výrazne znížiť uhlíkovú stopu celosvetovej mobility / Zdroj: Obrist Powertrain

Napriek tomu, že ide o zaujímavý koncept, ktorý preukázateľne znižuje cenu už tak relatívne lacného Modelu 3, pridaním benzínového motora vytrháva hlavnú myšlienku Tesly. Hybridy sú totiž stále skvelou alternatívou ku klasickým spaľovacím motorom, avšak žiadny z nich v šetrnosti k životnému prostrediu elektromobil nepredbehne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom