Populárny britský seriál Peaky Blinders sa blíži do finále. Zatiaľ posledná piata séria zanechala množstvo otázok nezodpovedaných a diváci po celom svete netrpezlivo čakajú na ich rozuzlenie. Osudy rodiny Shelbyovcov zasadené do začiatku 20. storočia sa od vydania prvej série ešte z roku 2013 menili ako na horskej dráhe a tvorca Steven Knight zo seriálu pre stanicu BBC vybudoval mimoriadne silnú značku.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Dielo vytvoril veľmi voľne podľa skutočného gangu z Birminghamu a získal s ním napríklad ocenenie BAFTA pre najlepšiu britskú televíznu drámu. Z obyčajných pouličných gangsterov sa postupne vykľuli vynikajúco napísané a rozvinuté postavy s vlastnými problémami a démonmi, ktoré si pod vedením charizmatického Tommyho Shelbyho prerazili cestu zo spodku potravinového reťazca až na jeho vrchol.

Práve šiesta séria bude tou poslednou, ktorá by mala uzavrieť jednu veľkú seriálovú kapitolu a presunúť sa na iný formát. Kedy presne vyjde, prečo seriál končí a aká bude jeho budúcnosť? Na tieto a mnohé ďalšie otázky máme odpovede a vyhliadky vôbec nie sú tak ponuré, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Poznáme dátum vydania šiestej série Peaky Blinders?

Vzhľadom na celosvetovú situáciu okolo COVID-19 museli tvorcovia odložiť natáčanie na dlhé mesiace, no nakoniec padla posledná klapka v máji tohto roku. Nakoniec sa dotočilo skôr, než sa predpokladalo a prvotné informácie hovorili o vydaní šiestej série Peaky Blinders na konci roku 2021.

Ani to však nebolo konečné stanovisko a podľa posledných informácií od herca Conrada Khana, ktorý si v šiestej sérii zahral, je premiéra naplánovaná na február 2022.

TMDB.org

Kedy vyjde prvý trailer?

V prípade Peaky Blinders je veľmi pravdepodobné, že prvý trailer na novú sériu uvidíme približne mesiac pred premiérou. Ak je informácia o februári pravdivá, trailer by tak mal vyjsť niekedy v januári budúceho roka. Ale kto vie, možno nám tvorcovia prichystajú prekvapenie už pred Vianocami.

Kde si budeme môcť pozrieť finále Peaky Blinders?

Všetky časti najnovšej série budú mať premiéru na stanici BBC One. Po vzore predošlej piatej sezóny je ale dosť pravdepodobné, že sa nedlho po tom objavia aj na streamovacej službe Netflix.

TMDB.org

Koľko častí si pre nás tvorcovia pripravili?

Nasledujúci text obsahuje spoilery z predchádzajúcich sérií Peaky Blinders. 

Predošlé sezóny mali pomerne jednoduchý vzorec so šiestimi epizódami a inak by to nemalo byť ani v prípade finále. Režisér Anthony Byrne, ktorý pracoval na celej piatej sérii, a na starosť dostal aj očakávanú šiestu, sa navyše vyjadril, že zvažovali natočenie dlhších epizód. Reč bola konkrétne o prvej a poslednej časti série, no na výsledok si budeme musieť ešte chvíľu počkať. S určitosťou ale vieme názov prvej epizódy označenej ako „Black Day“.

O čom bude posledná šiesta séria?

Už dlhšie vieme, že piata a šiesta séria sú spolu prepojené azda najviac spomedzi všetkých. S novými dielmi pôjde o „akt číslo 2“ priamo nadväzujúci na udalosti zatiaľ poslednej časti zakončenej poriadnym cliffhangerom. Po neúspešnom Tommyho pokuse o atentát na vodcu fašistov Oswalda Mosleyho sa mu veci vymkli spod kontroly a piata séria končí záberom, kde si zúfalo kričiaci a nahnevaný Tommy drží pri hlave zbraň. Celá scéna sa odohráva na poli, kde pravdepodobne bude pokračovať aj úvod série číslo šesť.

TMDB.org

Najväčšou otázkou tak nateraz zostáva, kto zradil klan Peaky Blinderov? Podozrivých aj náznakov, kto by to reálne mohol zosnovať, je mnoho. Do úvahy tak pripadá Oswald Mosley, ktorý sa nejakým spôsobom o atentáte na jeho osobu dozvedel a vzal veci do vlastných rúk, Michael a Gina Gray, ktorí sú aktuálne s Tommym viac než rozhádaní, úbohý spevák a ex-futbalista Billy Grade, ktorý v jednom momente záhadne zdvihol telefón ale nedozvedeli sme sa, komu presne volal či Alfie Solomons, s ktorým síce má Tommy momentálne uzavreté prímerie, ale pri tejto dvojici je možné naozaj všetko.

Do úvahy navyše pripadá aj Winston Churchill, ako však aj mnohé ďalšie postavy. Ten sa síce naposledy objavil v druhej sérii, ale keďže Tommy bežne komunikuje s britskou vládou, nie je vylúčená ani táto možnosť.

S určitosťou vieme, že sa bližšie predstaví rodina Giny z Ameriky aj ľudia z Oswaldovho okruhu. Zaujímavosťou je, že skutočný Oswald sa v roku 1936 oženil s jeho druhou manželkou v dome Josepha Goebbelsa, ríšskeho ministra propagandy, a zúčastnil sa jej aj sám Adolf Hitler. Jedna z nepodložených správ dokonca uvádzala, že by si Hitlera v seriáli mohol zahrať Rowan Atkinson, ale ukázala sa ako nepravdivá. Jediné, čo nateraz od tvorcov vieme, je, že sa v šiestej sérii určite ukáže jedna prekvapivá historická postava.

TMDB.org

Knight zamýšľa vykresliť Tommyho vo finále ako dobrého človeka, ktorý si prešiel peklom, ale nakoniec sa vykúpil. Podľa viacerých zdrojov nás čaká azda najsilnejšia séria vôbec, takže premena sa nebude diať vôbec ľahko. Tommy je aktuálne v novom emocionálnom rozpoložení a zatiaľ čo doteraz bol vo vnútri väčšinu času chladný, ba priam mŕtvy, tentokrát sa predstaví v doposiaľ najotvorenejšej podobe.

Príbeh má Knight od začiatku nalinkovaný do medzivojnového obdobia, ktorý pravdepodobne skončí rozozvučaním zvonov a oznámením začiatku 2. svetovej vojny, no momentálne nevieme, či sa tak stane už v seriáli, alebo až v záverečnom filme. Ruku v ruke so šiestou sériou pôjde aj tematické „Black and Gold“ farebné prevedenie známych lokalít, ktoré seriálu dodá nový nádych.

TMDB.org

Koho uvidíme v záverečnej sezóne?

Nová séria priamo nadviaže na udalosti z poslednej časti piatej sezóny, kde sa Tommy pokúsil o atentát na vodcu britského fašizmu Oswalda Mosleyho. Niektoré viac či menej podstatné postavy pre príbeh ako Bonnie Gold (Jack Rowan), Aberama Gold (Aidan Gillen) či Colonel Ben Younger (Kingsley Ben-Adir) už našli svoju seriálovú smrť, a napríklad Jessie Eden (Charlie Murphy) síce prežila, ale podľa dostupných informácií sa v seriáli už neobjaví.

Počas prestávky medzi sezónami, žiaľ, došlo aj k tragickej smrti herečky Helen McCrory, ktorá v seriáli stvárňovala dôležitú postavu Polly Gray. Pôvodne mala účinkovať aj v poslednej sérii a zatiaľ nie je jasné, či stihla natočiť nejaké scény, ktoré by teoreticky mohli byť v nových častiach použité.

Zvyšné jadro hercov a ich ikonických postáv ako Tommy Shelby (Cillian Murphy), Arthur Shelby (Paul Anderson), Michael Gray (Finn Cole) či Ada Thorne (Sophie Rundle) – tí všetci budú hlavnými stavebnými kameňmi aj v šiestej sérii. Potvrdený je aj návrat Oswalda Mosleyho (Sam Claffin).

Zaručene sa vrátia aj postavy Lizzie Shelby (Natasha O’ Keeffe), Finn Shelby (Harry Kirton), Johnny Dogs (Packy Lee), Isaiah (v piatej sezóne bol herec Jordan Bolger preobsadený Darylom McCormackom), Billy Grade (Emmett J. Scanlan) a Linda Shelby (Kate Phillips), ktorá má za sebou s Arthurom turbulentnú históriu navyše prepojenú spoločným dieťaťom. A keďže je vo svete Peaky Blinderov rodina všetkým, je jasné, že sa ich cesty budú musieť v určitom bode pretnúť.

TMDB.org

Postava Grace Shelby (Annabelle Wallis) je síce už dávno mŕtva, no stále sa Tommymu zjavuje v podobe halucinácií a tak je pravdepodobné, že sa v rovnakej forme objaví aj v nových častiach. Nie je prekvapením, že v šiestej sérii uvidíme aj Ginu Gray (Anya Taylor-Joy), no v predošlej sérii poriadne prekvapil návrat Alfieho Solomonsa (Tom Hardy), ktorý zázračne unikol smrti a tak sa pravdepodobne objaví aj v záverečnej sérii.

Nové a zatiaľ bližšie nešpecifikované postavy si zahrajú Conrad Khan a James Frecheville, ako aj herečka Amber Andreson. O jej postave, na rozdiel od jej mužských kolegov, ale predsa len pár informácií máme a v šiestej sérii bude zastávať podobnú úlohu ako Mosley z hľadiska ideológie – definitívne nepôjde o protagonistku, ale zároveň ani o antagonistku v pravom slova zmysle, no pre Tommyho bude predstavovať ďalšiu, doteraz nepoznanú výzvu.

Podľa Knighta sa zároveň môžeme tešiť aj na niekoľko hereckých prekvapení. O veľkosti britskej drámy svedčí aj záujem zo strany známych hercov, ktorí Knighta priamo oslovili s možnosťou spolupráce. Keďže pôjde o poslednú sériu, rozhodol sa tvorca pre voľnejší prístup k výberu hercov a povedal pár zvučných mien, ktoré sa o úlohy v seriáli uchádzali. Spomenúť môžeme napríklad Samuela L. Jacksona, Brada Pitta či Snoop Dogga. Ich účinkovanie v seriáli je ale nateraz otázne.

Čo bude so značkou Peaky Blinders ďalej?

Seriál Peaky Blinders síce skončí sériou s poradovým číslom 6, no záverečné slovo bude mať až filmové finále. Pôvodne bola plánovaná aj siedma séria, no kvôli protipandemickým opatreniam a dlhým prestojom v natáčaní šiestej série sa tvorcovia na čele so Stevenom Knightom rozhodli ukončiť osudy Peaky Blinderov filmom. Ten je už podľa Knighta vo vývoji a má pevný scenáristický základ.

O smerovaní postáv v rámci filmu sa tak začneme viac dozvedať až po odvysielaní poslednej časti seriálu. Tvorca celej dramatickej ságy zároveň otvorene hovorí aj o voľnejších pokračovaniach, ktoré by sa už netočili okolo Tommyho, ale dali by väčší priestor ostatným postavám. Podľa jeho slov ale nepôjde o čistokrvné spin-offy, no zároveň verí, že Shelbyovci na televíznych obrazovkách ešte nepovedali posledné slovo.

TMDB.org

Scenárista a hlavný tvorca seriálu Steven Knight sa rovnako nechal počuť, že šiesta séria bude tým najlepším, čo doposiaľ vytvoril. Od kráľovnej Alžbety II. dokonca získal aj Rád Britského Impéria, tak snáď ju nesklame, rovnako ako ani fanúšikov seriálu po celom svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú