Po dlhých mesiacoch dohadov a špekulácií, keď množstvo ľudí už ani nedúfalo, sme sa minulý týždeň dočkali statického štartu motorov rakety Falcon Heavy. Dnes sa dozvedáme aj oficiálny dátum, vôbec prvého letu tohto kolosu.

Na svojom profile to zverejnil CEO spoločnosti SpaceX, Elon Musk. Po úspešnej skúške motorov 24. januára tak nič nebránilo tomu, aby mohol byť uskutočnený prvý let rakety Falcon Heavy.

Prvý let bude hlavne o testovaní

Štart prebehne z rampy 39A v Kennedyho vesmírnom centre, ktorý v minulosti hostil napríklad misie Apollo. Raketa Falcon Heavy je tvorená troma upravenými raketami Falcon 9, vďaka čomu obsahuje až 27 motorov Merlin. Vysoká je 70 metrov, váži 1400 ton a na nízku obežnú dráhu je schopná dopraviť až 64 tonový náklad. Aj keď po úspešnej skúške motorov, sa hovorilo že prvý ostrý štart prebehne do týždňa, nakoniec sa ako oficiálny dátum stanovil 6. február.

Tento prvý let však bude skôr o testovaní. Aj keď spoločnosť uskutočnila množstvo príprav a simulácií, nikdy to nebude to isté, ako v reálnom svete. Musk dokonca pripustil, že celý let môže skončiť explóziou. Na svojej palube ponesie model automobilu Tesla Roadster a ak všetko pôjde tak ako má, bude vyslaný na obežnú dráhu Marsu.

Falcon Heavy oficiálny štart
Zobraziť celú galériu (0)
Elon Musk/Instagram

Nenechaj si ujsť!
Falcon Heavy už rozozvučal všetky motory. Elon Musk hovorí o ostrom štarte

Pevne však veríme, že celý let prebehne bez problémov. Stanovený dátum však treba brať s rezervou, nakoľko štart ovplyvňuje viacero vecí. Ak však pôjde všetko podľa plánov, tak už budúci utorok uvidíme dlho očakávaný štart rakety, od ktorej sa v budúcnosti očakáva, že ponesie prvú ľudskú posádku na Mars.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom