Najväčšia sociálna sieť sa odhodlala reagovať na obrovskú kauzu spojenú s ďalším únikom dát jej používateľov. Nezaujala však taký postoj, aký by používateľ očakával. Na masívny únik dát totiž neupozornila ani jedného z 533 miliónov ľudí, ktorých údaje teraz voľne kolujú internetom, informuje The Verge. Ako sa Facebook voči tomuto problému postavil?

Facebook lieta z jedného škandálu do druhého

Únik používateľských dát a Facebook sú už za uplynulé roky akosi spätou dvojicou. Doteraz sme totiž videli už viacero vážnych káuz, ktoré pošpinili kedysi dobrú povesť sociálnej siete. Pripomenieme napríklad len prípad s Cambridge Analytica, únik neverejných fotiek používateľov v roku 2018 či únik dát cez kvízové aplikácie.

Najväčšia sociálna sieť lieta v posledných rokoch z jedného škandálu do druhého a zdá sa, že si z toho vôbec nerobí ťažkú hlavu. Naposledy rezonovala médiami správa o obrovskom množstve používateľských dát, ktoré unikli ešte v roku 2019, no prednedávnom sa začali šíriť voľne na internete, kde ich môže nájsť ktokoľvek úplne zadarmo.

NEPREHLIADNI
Spravil z nás produkt a prednosť dáva kontroverzii. Facebook už dnes nie je tým, čo býval

Mimochodom, paradoxne sa v uniknutých dátach nachádza aj telefónne číslo samotného Marka Zuckerberga. Vráťme sa ale späť k problému. Informácie o úniku sa objavili už na jeseň v roku 2019, kedy dáta 533 miliónov ľudí, ktorí majú/mali účet na Facebooku, predával na Telegrame vytvorený bot. Sociálna sieť o tomto probléme vedela veľmi dobre, avšak jej reakcia môže mnohých prekvapiť.

Ďalší masívny únik dát ukázal, ako Facebooku „záleží“ na jeho používateľoch

Facebook totiž pred pár dňami zverejnil k úniku dát zo septembra 2019, ktoré aktuálne voľne kolujú internetom, oficiálne stanovisko. To je však len plné planých rečí o tom, ako Facebook chápe dopad tohto problému, ako mu záleží na bezpečnosti používateľa, ale aj to, že je dôležité uvedomiť si, že k úniku takého množstva dát nedošlo kvôli napadnutiu systémov siete.

Dôvod treba hľadať inde, a to priamo u jedného z dodávateľov giganta, s ktorým mal podpísaný kontrakt. Spomenuté údaje totiž boli zozbierané priamo z Facebooku aj bez potreby hackovania. Takáto „stratégia“ nie je žiadnou novinkou. V praxi sú teda z profilov ľudí na Facebooku pomocou softvéru zozbierané a stiahnuté údajne, ktoré nakoniec môžu skončiť aj v tak rozsiahlom úniku.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik / TASR (úprava redakcie)

A práve tu sa dostávame k jednému zo zmluvných partnerov platformy, ktorý porušil jej pravidlá. Takže áno, vinu nesie primárne Clearview AI, spoločnosť, ktorá tieto údaje používateľov Facebooku zozbierala. Vina však padá aj na samotný Facebook, ktorý s takýmto dodávateľom zmluvu uzavrel, no najmä preto, že s týmto únikom dát nespravil absolútne nič.

Voči problému si zachoval chladný postoj a ľudí, ktorých dáta mohol získať ktokoľvek, na únik ani len neupozornil. Prihliadnuc na kapacity a možnosti platformy ich však mohol varovať, že ich telefónne číslo, emailová adresa, mená alebo aj taká história polohy sa môžu dostať do nesprávnych rúk.

Facebook nespravil žiadne právne kroky. Člen predstavenstva je investorom vo firme Clearview AI

Facebook nevaroval jednotlivcov za celé takmer 2 roky od vypuknutia problému. Ba čo viac, voči spoločnosti, teda spomenutému kontraktu, ktorý nesie hlavnú vinu pri tomto masívnom úniku, nepodal ani len žalobu.

Podľa reportéra z portálu BuzzFeed News totiž sociálna sieť nespravila voči Clearview AI žiadne právne kroky a do záznamu sa k tejto téme odmietala vyjadriť. K celej situácii Facebook len odkázal, že „spravil zmeny v kontrakte dodávateľa“.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Týmto vysvetlením však vlastne ani nič nevysvetlil a používateľ, ktorý môže byť jedným z tých 533 miliónov ľudí, tak nemá absolútne tušenie, ako sa najväčšia sociálna sieť k úniku vôbec stavia. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že člen predstavenstva Facebooku, Peter Thiel, je podľa Ryana Maca z BuzzFeed News zároveň investorom v spoločnosti Clearview AI. Platforma ale chce ľudí znova uistiť, že ich dáta sú v „bezpečí“, teda možno do ďalšieho veľkého úniku.

Facebook informoval, že pre takéto konanie, pri ktorom môžu byť zozbierané dáta používateľov, má vyhradený špeciálny tím a že intenzívne pracuje na tom, aby sa takáto rozsiahla databáza ďalej nešírila, pričom pôjde aj po aktéroch, ktorí zneužívajú nástroje na takéto konanie.

Ľudí na uniknuté dáta mohol upozorniť aj jednotlivo, nespravil tak

Na záver svojho vyjadrenia však platforma ľuďom len odporučila aktualizovať nastavenia „Ako vás môžu ľudia nájsť a kontaktovať“ v sekcii súkromia alebo využiť dvojfaktorové overenie. Nuž, zo strany spoločnosti sme sa tak opäť raz nedočkali žiadneho razantného kroku, ktorý by tých 533 miliónov ľudí mohol skutočne presvedčiť o tom, že sa podobná situácia už nebude opakovať.

Pokiaľ máš ale obavy, že sú medzi tým množstvo dát aj údaje z tvojho profilu, môžeš si ich skontrolovať pomocou tohto návodu na stránke, ktorá overí, či sa v uniknutej databáze nachádza aj tvoj email alebo telefónne číslo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú