Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rok 2018 nebol pre Facebook práve najlepší a po veľkom úniku citlivých dát na jar by mnohí čakali, že sa spoločnosť ďalším prešľapom vyvaruje. Žiaľ, opak je pravdou a ďalších problémov sme sa dočkali aj začiatkom jesene. Facebook mal v septembri objaviť chybu, ktorá umožnila iným aplikáciám pristupovať k nepublikovaným fotkám miliónov ľudí, no problém zverejnil len nedávno.

Od posledného veľkého škandálu Facebooku uplynulo len pár mesiacov, kým sa dostavil ďalší, o ktorom sme doteraz ani nevedeli. Ešte v septembri tohto roka mnohí používatelia tejto sociálnej siete postrehli automatické odhlasovanie zo svojich účtov, čo sa malo stať v dôsledku hackerského útoku. Začiatkom jesene však došlo k ďalšiemu zlyhaniu spoločnosti, ktorá opäť pochybila a ohrozila súkromie miliónov ľudí, keď si ich nezverejnené fotky mohli pozrieť aj iné aplikácie.

Facebook nedbá na súkromie ľudí

Podľa tvrdení Facebooku pre portál TechCrunch mala chyba fungovať od 12. do 25. septembra, kedy ju spoločnosť odhalila. Za 13 dní však mohla napáchať obrovské škody a zneužiť súkromie až 6,8 milióna ľudí. Ich fotografie, ktoré boli nahrané na Facebook, no neboli zverejnené, si mohli prezrieť aplikácie tretích strán, ktoré by k nim inak nemali prístup. Po objavení tejto bezpečnostnej diery ju najväčšia sociálna sieť ohlásila aj na Úrad európskej únie pre ochranu osobných údajov, ktorý začal celú situáciu prešetrovať. Podľa platného zákona známeho pod skratkou „GDPR“ je však potrebné ohlásiť podobný problém do 7 dní od jeho zistenia.

Nenechaj si ujsť
Facebook donútil posledným škandálom mnohých ľudí vymazať svoje účty. Takto to môžeš urobiť aj ty

Facebook však vyšiel s pravdou von až pred pár týždňami, konkrétne 22. novembra. Nie je jasné, prečo sa spoločnosť rozhodla o celej situácii mlčať tak dlho, no EÚ by jej mohla s využitím podmienok GDPR udeliť sankciu vo výške až 22 miliónov eur, alebo 4 % z ročného príjmu. Zatiaľ ale nie je jasné, aké riešenie si únia vyberie. Ohroziť fotografie tak veľkého množstva používateľov však bol zo strany Facebooku ďalší veľký prešľap, ktorý iba „prilieva olej do ohňa“. Celý svet sa už na spoločnosť Marka Zuckerberga pozerá pochybným pohľadom a mnohí ľudia sa dokonca rozhodli z tejto platformy nadobro odísť. Koniec koncov, zrejme spravili správy krok.

Tí, ktorí ostali, tak mohli byť medzi používateľmi, na ktorých fotky sa mohlo pozerať celkovo až 1 500 aplikácií od 876 rôznych vývojárov. Problém sa ale netýkal Messengera. Tieto alarmujúce čísla tak opäť poriadne pošramotia povesť Facebooku, ktorý sa plánuje poškodeným ľuďom ospravedlniť. Jednoduché „We’re sorry this happened“ ale mnohým stačiť nebude. Ešte po prvom veľkom úniku citlivých dát, ktoré boli predávané spoločnosti Cambridge Analytica, sa spoločnosť zaviazala chrániť informácie o používateľoch (ako keby to dovtedy nebolo jej povinnosťou). Žiaľ, opäť raz sme svedkami toho, že Facebook už spoločnosti zrejme prerástol cez hlavu a ostáva len dúfať, že sa podobných chýb v budúcnosti znova nedočkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú