Akoby toho nebolo pre Facebook v posledných mesiacoch málo, prichádza ďalšia správa o tom, že spoločnosť sleduje používateľov aj napriek tomu, že si v nastaveniach vypli sledovanie polohy – píše Daily Mail. Využíva k tomu šikovné okľuky, ktoré síce nie sú zakázané, no sú minimálne neetické.

Zmieňuje sa o tom samotná spoločnosť, ktorá to priznala v liste, ktoré boli adresované dvom americkým senátorom. Podľa Facebooku existuje veľa ďalších možností, ako zistiť polohu použvateľov bez toho, aby museli využívať presné dáta z GPS a adresovať im tak napríklad personalizovanú reklamu.

Poznať polohu je výhodou

Napriek tomu, že po zverejnení tejto informácie ostala verejnosť pohoršená a znovu sa ozývali negatívne ohlasy na adresu spoločnosti, tá v tom nevidí až tak veľký problém. Podľa nej je vedomosť o polohe používateľa výhodou pre obe strany, nakoľko aplikácia dokáže určiť nie len personalizované reklamy, ale spoločnosť tiež môže bojovať proti hackerom (poloha prihlásenia), alebo proti dezinformáciám.

Kľúčom k zisteniu polohy používateľa je predovšetkým IP adresa, ktorá je prideľovaná pri pripojení k internetu. Taktiež sa využívajú informácie z fotografii, kde sa často objavuje aj poloha, kde bola fotografia nasnímaná. Síce sa nejedná o priame zisťovanie polohy, určite to nie je niečo, s čím by všetci súhlasili.

Ak si raz používateľ nepraje, aby bola jeho poloha sledovaná, malo by sa toto obmedzenie rešpektovať za každých okolností. Po nie tak dávnych udalostiach s Cambridge Analytica by ochrana osobných údajov mala byť pre Facebook tou hlavnou prioritou, s ktorou by zlepšila svoj imidž nie len u jej používateľov, ale hlavne pred americkým kongresom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú