Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezpečnostný výskumník prednedávnom odhalil veľkú online databázu obsahujúcu telefónne čísla, používateľské ID, mená či dokonca adresy používateľov Facebooku. Záznamy boli dostupné na servery bez akéhokoľvek zabezpečenia vo forme hesla, a tak k nim mohol získať prístup prakticky ktokoľvek, informoval TechCrunch. Uniknuté údaje o 419 miliónoch ľuďoch obsahovali citlivé dáta, no hovorca Facebooku prezradil, že databáza bola stiahnutá a účty údajne neboli ohrozené, informoval Engadget.

Najväčšia sociálna sieť sveta sa pred časom otriasala v základoch, keď sa odhalila veľká kauza, pri ktorej boli tretej strane predávané údaje o zhruba 80 miliónoch používateľoch. Po tomto incidente však mal nasledovať ďalší, ktorého výsledok bol odhalený až nedávno v online databáze. Tá obsahovala dáta o 419 miliónoch používateľoch z rôznych krajín sveta.

Ďalší veľký únik ohrozil stovky miliónov používateľov Facebooku v mnohých krajinách

Viaceré citlivé informácie ako ID používateľa, jeho adresa, krajina pôvodu, pohlavie, meno a telefónne číslo, boli vytiahnuté z Facebooku ešte pred minuloročnými zmenami, kedy spoločnosť znemožnila vyhľadávanie ľudí pomocou ich čísla. Databáza pritom obsahovala údaje o 133 miliónoch ľuďoch z USA, vyše 18 miliónoch ľuďoch z Veľkej Británie či 50 miliónoch používateľoch Facebooku z Vietnamu. Súbor dát však má byť podľa hovorcu spoločnosti starý, keďže k úniku malo dôjsť ešte pred spomínanými zmenami.

Nenechaj si ujsť
Facebook a Google sledujú ľudí pri pozeraní porna. Nezabráni tomu ani navonok anonymné „správanie“

Hoci sieť doteraz údajne neodhalila žiadne ohrozenie účtov používateľov, uniknuté telefónne čísla môžu milióny ľudí zo zoznamu stále využívať aj dnes, pričom rovnako tak môžu byť aktuálne aj milióny adries a ďalšie informácie, ktoré sa len tak zo dňa na deň nemenia a boli obsiahnuté v databáze.

Portál TechCrunch overil množstvo záznamov porovnaním telefónneho čísla s používateľským ID na Facebooku, ale aj s funkciou resetovania hesla, ktorá môže byť využitá na čiastočné odhalenie tohto čísla spojeného s profilom. Niektoré zo záznamov obsahovali aj pohlavie, meno a krajinu používateľov, ktorých údaje sa ocitli v databáze.

Podľa siete je však v tomto súbore mnoho údajov duplikovaných a skutočné množstvo uniknutých dát tak môže byť výrazne menšie, no aj zhruba polovica zo 419 miliónov poškodených používateľov predstavuje obrovskú skupinu ľudí, ktorých citlivé informácie sa nechránené ocitli na internete, informuje Engadget. Facebook sa tak znova dostal do podobnej situácie ako pred časom v prípade s predávaním údajov spoločnosti Cambridge Analytica, ktorú nasledoval únik údajov o približne 50 miliónoch používateľoch Instagramu.

Údaje môžu používateľom stále uškodiť

Teraz sa na svetlo sveta dostal ďalší veľký škandál. Hoci majú byť informácie o 419 miliónoch, respektíve 200 miliónoch ľuďoch podľa Facebooku, staršieho dáta, nemení to nič na fakte, že aj v súčasnosti môžu byť telefónne čísla, adresy, mená a ďalšie údaje stále platné a využívané. Aj napriek zmenám, ktoré spoločnosť na jar minulého roka vykonala, keď obmedzila prístup k údajom na sieti, je reálne riziko, že databáza môže napriek tomu, že bola stiahnutá, ohroziť mnohých ľudí alebo sa časom opäť dostane na internet.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú