Šírenie hoaxov a dezinformácií spojených s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu je veľkým problémom na najväčšej sociálnej sieti Facebook, ktorá proti konšpirátorom bojuje už nejaký ten piatok. Naposledy sprísnil pravidlá a začal blokovať konšpirácie o vakcíne proti COVID-19 a teraz plánuje aj priamo upozorňovať používateľov, ktorí takéto príspevky komentujú alebo zdieľajú, upozornil Business Standard.

Facebook vylepšuje existujúcu funkciu

Facebook začal bojovať proti dezinformáciám v súvislosti s koronavírusom už na jar a postupom času sa z ľahších upozornení a varovaní stalo kompletné blokovanie konšpirácií na sociálnej sieti.

Už v apríli však spoločnosť spustila aj upozornenia pre používateľov, ktorí „lajkli“, zdieľali alebo komentovali príspevok s nepravdivými informáciami o koronavíruse, ktorý Facebook následne vymazal, pričom im sprostredkoval informácie o „vírusových mýtoch“, ktoré odhalila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tieto upozornenia sa však doposiaľ zobrazovali iba nad príspevkami v hlavnom kanáli.

Podľa správy od portálu Fast Company však sociálna sieť prinesie zmeny týchto varovaní, ktoré budú po novom prichádzať každému používateľovi ako samostatná notifikácia. Facebook totiž zistil, že mnohým používateľom nebolo jasné, prečo sa im tieto upozornenia v hlavnom kanáli siete zobrazovali.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Facebook preto upravil znenie notifikácií, ktoré budú odteraz vyslovene informovať používateľa o tom, že zdieľal nepravdivý príspevok šíriaci dezinformácie. Varovanie však má znieť skôr informatívne, než súdiť používateľov podľa toho, čo zdieľajú.

Napriek tomu, že notifikácia bude pre týchto používateľov omnoho „osobnejšia“ než varovanie v hlavnom kanáli, im však nemusí zároveň úplne správne vysvetliť, prečo bol daný príspevok odstránený. Spoločnosť totiž nemôže spätne daný príspevok zobraziť a zároveň nemá v úmysle „zahanbiť“ osobu, ktorá dezinformácie zdieľala, pretože tak mohla učiniť aj neúmyselne.

Okrem informácie o príspevku však sociálna sieť v notifikácii ponúkne aj existujúce informácie o hoaxoch odhalených WHO a zároveň možnosť prestať odoberať stránku či sledovať používateľa, ktorý príspevok zdieľal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom