Messenger od Facebooku dostal v posledných dňoch na iOS novú verziu, ktorá priniesla zásadné zmeny a okresaný zdrojový kód ovplyvnil jej funkčnosť aj rýchlosť. Samozrejme v pozitívnom slova zmysle. Hoci majitelia Androidov mohli zaznamenať taktiež isté vizuálne zmeny aplikácie, v jej jadre zatiaľ toho spoločnosť veľa nezmenila. Úpravy aplikácie však prídu aj pre túto platformu. Messenger pre Android by mal v budúcnosti tiež dostať úpravy, no Facebook zmení v kóde len kľúčové riadky a z projektu LightSpeed vyberie to najdôležitejšie, informuje Android Authority.

Nový Messenger pre iOS bol výrazne zmenšený a zdrojový kód bol nanovo prepísaný, aby vývojári priniesli majiteľom Apple smartfónov „ľahšiu“ aplikáciu bez množstva prebytočných funkcií. Zdrojový kód prišiel celkovo o 84 % svojho rozsahu a z pôvodných 1,7 milióna riadkov sa zmenšil len na zhruba 360 000 riadkov, informoval Facebook na svojom webe. Zmeny v aplikácii ovplyvnili jej celkové fungovanie a teraz je rýchlejšia ako kedykoľvek predtým.

engineering.fb.com (Úprava redakcie)

Vývojári však ubrali aj niektoré užitočné funkcie aplikácie, ktoré mnohým v novom Messengeri budú chýbať, no neskôr ich môžu priniesť späť v niektorej z budúcich aktualizácií, informuje The Next Web.

Zatiaľ čo sa teraz Faceboook pri projekte LightSpeed sústredil na prepisovanie kódu aplikácie len pre iPhony, má v pláne podobné odľahčenie aj v prípade verzie pre Android. Tá síce v uplynulých dňoch dostala vizuálne zmeny podobné tým pre iOS, no v zdrojovom kóde sa spoločnosť neplánuje prehrabať až v takom rozsahu.

Facebook chce okresať Messenger aj pre Android. Pôjde na to inak

Android smartfóny majú vo virtuálnom obchode Google Play dostupnú aj odľahčenú verziu Messenger Lite, ktorá je oproti klasickej aplikácii omnoho, omnoho menšia. Kým klasický Messenger pre Android má zhruba až 225 MB, Lite verzia iba 8 MB. Práve svojou jednoduchosťou je odľahčená verzia vhodná najmä pre smartfóny so starším hardvérom, ktoré by náročný Messenger nemuseli zvládať.

Screenshot/Facebook

Nenechaj si ujsť
Facebook s revolučne zmeneným Messengerom lepšie spraviť nemohol. V niektorých smeroch sa však vrátil o krok späť

Portál Android Authority teraz od hovorcu Facebooku zistil nové skutočnosti o plánoch zredukovať aj Messenger pre Android. Podľa týchto informácií chce spoločnosť využiť najdôležitejšie elementy z projektu LightSpeed, aby bolo možné upraviť výkon a spoľahlivosť Messengera aj pre túto platformu. Vývojári však neokrešú kód v takom rozsahu a budú sa sústrediť len na kľúčové vlastnosti aplikácie.

Google Play

Zatiaľ nie je známe, kedy Facebook upraví aplikáciu aj pre Android, no hoci chce spraviť niekoľko úprav, nepôjde na to rovnako ako pri iOS. Pokiaľ by totiž vytvoril poriadne odľahčenú verziu Messengera pre všetky Androidy, verzia Lite by prestávala mať zmysel.

Zrejme sa tak dočkáme len najdôležitejších zmien, ktoré by mohli ovplyvniť rýchlosť fungovania aplikácie. Na výsledok práce vývojárov si však v tomto prípade ešte chvíľu počkáme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom