Najväčšia sociálna sieť sveta nedávno predstavila svoju novú verziu komunikačnej aplikácie Messenger, ktorá sa za 9 rokov zásadne zmenila. Zmenila sa natoľko, že obsahovala príliš veľké množstvo funkcií. Komplikovanosť zdrojového kódu sa mnohokrát odrážala najmä na pomalšom fungovaní aplikácie.

Facebook už dávnejšie predstavil aj jej odľahčenú „Lite“ verziu, no teraz sa rozhodol začať znova aj pri hlavnom titule, ktorý prešiel zásadnými zmenami. Nový Messenger prišiel o mnohé funkcie, na ktoré sme boli dlho zvyknutí. Tieto úpravy však prispeli k tomu, že je rýchlejší a lepší ako doteraz.

Od roku 2011, kedy bola poprvýkrát predstavená samostatná četovacia aplikácia Facebooku, sa toho veľa zmenilo. Vývojári pridávali stále nové funkcie, do Messengeru sa dostali tie najrôznejšie možnosti, pribudli videohovory, GIF obrázky, rozširoval sa zoznam nálepiek, dostalo sa na platby, reakcie k príspevkom či na príbehy, ktorými používatelia zdieľali momenty aj v tejto aplikácií. Postupom času však už toho bolo príliš veľa. Kód bol zložitý a každá aktualizácia, ktorá pridala nejakú tú novinku, pridala zároveň aj na veľkosti Messengeru.

Takto kedysi vyzerala prvá verzia mobilného Messengeru v roku 2011. Zdroj Flickr

Vo výsledku sme sa dočkali aplikácie, ktorej veľkosť hravo prekračovala aj 100 MB. Alternatívou pre používateľov so staršími smartfónmi mohol byť Messenger Lite ochudobnený o viaceré funkcie. Rozdeliť jednu aplikáciu na dva samostatné tituly však nemusel byť najlepší nápad. Facebook však miesto pridávania ďalších funkcií prišiel s riešením ako klasický Messenger „opraviť“ a pre iOS priniesol nové vylepšenia.

Odľahčený Messenger je svižnejší ako nikdy predtým

Zbavil sa stoviek tisíc riadkov kódu, ktorý bol zredukovaný o celých 84 % z pôvodnej veľkosti 1,7 miliónov riadkov. O zmenách informoval aj na svojom webe. V posledných dňoch sa tak začala aplikácia u mnohých používateľov meniť a nová verzia priniesla viacero prekvapení. Medzi tie pozitívne patrí najmä rýchlosť a funkčnosť Messengera, ktorý je teraz o poznanie rýchlejší ako stará verzia. Navigácia je prehľadná a jednoduchá, k čomu dopomohlo odstránenie viacerých záložiek a možností.

Keď už sme pri tých možnostiach, nanešťastie zmizla aj možnosť posielania emotikonov a miesto nich ostali iba nálepky a GIFy. Emotikony je však stále možné odosielať priamo z klávesníc smartfónov. Spam sa so žiadosťami o kontakt presunul priamo do záložiek v profile používateľa.

Z ponuky aplikácie sa vytratila možnosť Discover, chatboti a hlavné spodné menu tvoria už len záložky Čety a Ľudia. Z vrchnej časti Messengeru zmizla ikona fotoaparátu, no stále sa zachovalo pridávanie príbehov. Facebook upravil aj reakcie na príspevky v konverzáciách.

Flickr / Christoph Scholz

Celkovo je už po prvom spustení novej verzie Messengera cítiť, že Facebook spravil zásadné zmeny, ktoré dopomohli k lepšiemu a svižnejšiemu fungovaniu celej aplikácie. Popri mazaní kódu však vývojári zrejme odstránili viac možností ako zrejme chceli a z novej verzie zmizla aj funkcia, ktorá indikovala prečítanie správy adresátom. Pokiaľ tak pošleš niekomu správu, z domovskej obrazovky aplikácie neuvidíš či si ju tvoj kontakt prečítal.

Menší počet funkcií a nižšiu náročnosť aplikácie na hardvér pritom pocítia aj používatelia starších iPhonov. To aj napriek tomu, že sme prišli o niektoré užitočné možnosti. Spoločnosť však avizovala, že niektoré funkcie, ktoré z novej verzie zmizli, sa neskôr vrátia späť, informuje The Next Web. Ostáva tak len dúfať, že to opäť neovplyvní fungovanie a rýchlosť aplikácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom