Facebook začal odznova a v projekte LightSpeed sa pustil do vytvorenia četovacej aplikácie, ktorá by ponúkla jednoduchý základ a možnosti bez ďalších zbytočností. Nový Messenger je vďaka zmenám pre iOS omnoho menší a dokáže fungovať rýchlejšie ako jeho predchádzajúca verzia, ktorá mala o 1,7 miliónov riadku kódu viac. O novinkách informoval Facebook aj na svojom Engineering webe.

Poprvýkrát vyšiel Facebook Messenger ako samostatná aplikácia pre smartfóny ešte v roku 2011. Od tej doby sa z neho stala jedna z najpopulárnejších komunikačných aplikácií, no ako čas plynul, pribúdali doň najrôznejšie funkcie. Platby cez Messenger, rôzne efekty fotoaparátu či videa však len zaťažovali smartfóny, samotná aplikácia sa stávala stále väčšou a nakoniec prekročila veľkosť aj 130 MB.

Messenger sa v jadre zásadne zmenil

Facebook teraz začal odznova a priniesol jednoduchší Messenger, ktorý má o 84 % menej riadkov kódu (celkovo zhruba 360 000) a na iOS je menší a rýchlejší ako kedykoľvek predtým. Spoločnosť ale pri zmenách v aplikácii neuvádza či sa týkajú aj verzie aplikácie pre Android, ktorá prišla s novým prostredím ešte pred pár dňami. Novú verziu pre iOS predstavil včera.

Facebook konečne pochopil, čo ľudia od četovacej aplikácie očakávajú. Takto vyzerá nový dizajn. Facebook

Nenechaj si ujsť
Messenger dostal nový jednoduchší dizajn. Odstránil aj otravnú funkciu

Vývojári z nej odstránili množstvo prebytočných funkcií, ktoré však majú byť nedostupné len dočasne a neskôr sa môžu opäť vrátiť, informuje The Next Web. Vďaka menšej veľkosti aplikácie a menšiemu počtu riadkov v kóde tak môže Messenger fungovať rýchlejšie aj na starších iPhonoch. Navyše, Facebook sa opäť snaží získať si dôveru ľudí a tvrdí, že tieto zmeny sú základom pre budúci Messenger, ktorý by už nemal opakovať chyby predošlej verzie.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Facebook

Sieť chce dbať viac na súkromie používateľov a zbytočne nepridávať ďalšie státisíce riadky kódu kvôli novým funkciám. Jednoducho povedané, s novým Messengerom sa chce Facebook držať pri zemi a zmeniť spôsob, akým bola táto aplikácia vnímaná. Po uplynulých rokoch plných škandálov chce spoločnosť zrejme od ľudí druhú šancu a upravená verzia jeho četovacej aplikácie môže byť v celku dobrým začiatkom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom