Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bývalý americký prezident Donald Trump bol mnohokrát kritizovaný za informácie, ktoré šíril na sociálnych sieťach. Počas svojej vlády s obľubou využíval najmä Twitter. V závere jeho vládnutia mu dali košom viaceré platformy a postavil sa proti nemu aj taký Facebook. Trump však prišiel s nápadom na „odvetu“. Chce vlastnú sociálnu sieť, do ktorej má pritiahnuť desiatky miliónov ľudí. Môže skončiť ešte skôr, ako sa rozbehne.

Zdá sa, že silné ego Donalda Trumpa si nechce priznať porážku nielen v prezidentských voľbách v USA, ale ani v prípade sociálnych sietí. Práve populárne platformy využíval ex-prezident Spojených štátov ako jeden zo svojich komunikačných kanálov s verejnosťou. Kontroverznosť jeho príspevkov sa však neustále stupňovala a neraz došlo aj na to, že mu sociálna sieť príspevky jednoducho zmazala.

Nakoniec sa proti nemu obrátili takmer všetky obľúbené siete, jeho účet po útokoch na americký Kongres zrušil Twitter, Facebook i Instagram a zákaz dostal aj na YouTube. Taký Twitter pritom vyhlásil, že už nikdy v budúcnosti návrat Donalda Trumpa na svoju sieť nedopustí.

Ex-prezident USA chce vlastnú sociálnu sieť. Čo tým sleduje?

Starého Donalda to však zrejme „ranilo“ natoľko, že sa chystá vytvoriť vlastnú sociálnu sieť, platformu, ktorá má údajne prilákať desiatky miliónov sledovateľov. Spustená má byť už o 2 – 3 mesiace, informoval podľa TASR televíziu Fox News jeden z najbližších Trumpových poradcov. Hoci ide o extrémne krátku dobu na vytvorenie fungujúcej a perspektívnej platformy, zdá sa, že Trump to myslí skutočne vážne.

NEPREHLIADNI
Sága Huawei verzus USA pokračuje aj s Bidenom. USA zavádzajú ďalšie obmedzenia

Získať si svojich priaznivcov do vlastného online priestoru by však mohol byť veľký problém aj pre samotnú spoločnosť, ktorá je už tak silno polarizovaná v mnohých krajinách, vrátane USA. Donald na to síce nemusel využiť hneď vlastnú sociálnu sieť, no môže tým ukazovať aj svoje odhodlanie pokračovať v režime, ktorý nastavil počas svojej vlády.

„Na prehĺbenie polarizácie spoločnosti stačí využívať omnoho jednoduchšie a lacnejšie metódy a nástroje, ako vytváranie vlastných sociálnych sietí, vývoj v SR to dokumentuje pomerne zreteľne,“ informoval FonTech.sk vo vyjadrení prof. PhDr. Peter Terem, PhD. a Mgr. Jozef Michal Mintál, PhD. z Univerzity Mateja Bela v BB.

Na túto tému získala redakcia FonTech.sk aj ďalšie vyjadrenia od odborníka z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Profesor PhDr. Peter Terem, PhD. v spolupráci s Mgr. Jozefom Michalom Mintálom, PhD. z Katedry bezpečnostných štúdií Univerzity Mateja Bela reagovali vo svojom vyjadrení pre FonTech.sk nasledovne:

„Záujem o založenie vlastnej sociálnej siete sa zintenzívnil po deplatformizácii z viacerých služieb, ktoré boli dôsledkom podnecovania D. Trumpa k útoku na Capitol. Samotný nápad jednoznačne potvrdzuje skutočnosť, že informácie sú teraz považované za jeden z najsilnejších a najefektívnejších zdrojov moci a že sú častokrát omnoho efektívnejšie ako zbrane alebo peniaze.“

Práve informácie dnes podľa odborníkov majú obrovský vplyv na vývoj diania vo svete a spoločnosti. Tento fakt podtrhuje napríklad aj šírenie dezinformácií, ktorými mnohí politici aj na Slovensku ovplyvňujú svojich prívržencov. Podobným spôsobom to môže skúšať v USA aj Donald Trump, avšak po strate prístupu k doterajším sociálnym sieťam sa preto spoľahne na vlastnú.

„D. Trump, tak ako mnohí iní politickí lídri, reflektuje, že internet a sociálne médiá prinášajú nové spôsoby vytvárania reality pre aktérov, publikum a médiá,“ pokračovali vo svojom vyjadrení pre FonTech.sk prof. PhDr. Peter Terem, PhD. a Mgr. Jozef Michal Mintál, PhD. a dodávajú: „Každý rok vzniká viacero nových sociálnych sietí, konkurencia je však veľmi silná (Facebook, Instagram, Clubhouse atď.). Je ťažko predikovateľné, či zámer Trumpa má potenciál uspieť. Dôležité je poznamenať, že získavanie nových používateľov a využívanie sociálnych sietí súvisí s „network effectom“, ako aj s funkcionalitou danej platformy, napr. implementácia niektorých funkcionalít si vyžaduje určité časové obdobie, ako aj primeraný odborný a technicky kapitál.

Z tohto hľadiska je teda otázne, akú sociálnu sieť chce Trump za tak krátky čas priniesť. Zrejme sa však nebude jednať o tak komplexnú platformu, ktorá by sa dokázala postaviť veľkým gigantom. V akej forme však plánuje bývalý prezident USA túto platformu predstaviť zatiaľ nie je známe. Odborníci z UMB v Banskej Bystrici však vo vyjadrení pre našu redakciu poznamenávajú, že nízka funkcionalita môže používateľov (aj Trumpových prívržencov) odradiť a „minimalizovať „network effect“ celej sociálnej siete“.

Platforma môže skončiť ešte skôr ako začne

Veľký vplyv na rozšírenie Trumpovej platformy ale budú mať práve poprední technologickí giganti, ktorí s ňou môžu „zatočiť“ ešte skôr, než sa stihne rozšíriť medzi ľuďmi. Pokiaľ totiž taký Apple a Google aplikáciu tejto sociálnej siete odmietnu vo svojich virtuálnych obchodoch, čaká ju veľké fiasko a podľa odborníkov bude prakticky odsúdená na zánik.  V otázke obáv o to, aké informácie by sa mohli na Trumpovej sociálnej sieti šíriť má Amerika jasne definované pravidlá.

„Na takejto Trumpovej platforme by sa určite nemohlo šíriť čokoľvek. Musíme rozlišovať medzi nelegálnym obsahom (illegal content) a škodlivým obsahom (harmful content). SNS (sociálne sieťove služby) v USA je poskytnutá značná ochrana pred právnou zodpovednosťou za obsah tretích strán, cez Section 230 Communications Decency Act (oddiel zákona o komunikáciách v USA, pozn. redakcie).

Prevádzkovatelia SNSs sú však stále povinní odstrániť nelegálny obsah a vieme, že viaceré dezinformácie môžu napĺňať aj skutkovú podstatu nelegálneho obsahu. Naviac, v USA v súčasnosti prebiehajú diskusie o sprísnení Section 230.

V EÚ sme v pokročilejšej fáze , viaceré legislatívne návrhy boli už predstavené – Digital Services Act a European Democracy Action Plan,“ pokračujú v odpovedi pre FonTech.sk prof. PhDr. Peter Terem, PhD. a Mgr. Jozef Michal Mintál, PhD. z UMB.

Napriek tomu, že by Trump ani na vlastnej sociálnej sieti nemohol šíriť akékoľvek výmysly a klamstvá, môže sa pokúsiť o vytvorenie online priestoru, v ktorom by dokázal ovplyvňovať aj verejnú mienku. Konkrétnosti zatiaľ síce chýbajú, no o tom, ako Donald s vlastnou platformou naloží, sa pravdepodobne dozvieme už o niekoľko mesiacov po spustení jeho sociálnej siete.

NEPREHLIADNI
Politický boj alebo ekonomická chamtivosť? Toto je bizarný dôvod, prečo je aj Xiaomi na Trumpovej čiernej listine

Výsledkom jeho konania však môže byť „inšpirácia“ aj pre ďalších svetových lídrov, ktorí budú chcieť získať kontrolu nad šírenými informáciami. „Nie je ťažké si predstaviť, že takýto projekt vytvárania  vlastných sociálnych sieťových služieb môže byť  príťažlivý  pre lídrov a vlády  v nedemokratických režimoch, či už  totalitných alebo  autoritatívnych, mnohé z nich  do značnej miery  už kontrolujú a ovládajú SNSs,“ uzatvárajú vo vyjadrení pre FonTech.sk prof. PhDr. Peter Terem, PhD. a Mgr. Jozef Michal Mintál, PhD. z UMB.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú