Efektívna práca si okrem multitaskingu vyžaduje aj ekonomické hospodárenie s časom. Práve k tomu môžu pri práci s PC pomôcť často prehliadané klávesy F1 F12, ktorých jednotlivé funkcie si predstavíme nižšie. Aj ty chceš teda ušetriť značné množstvo času a ovládať počítač ako skutočný mág, rozhodne čítaj ďalej. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

F1

Prvý kláves dokáže byť veľmi nápomocný hlavne v neznámych programoch. Po jeho stlačení sa totiž otvorí pomocník, ak je v danom programe k dispozícii.

F2

Chceš premenovať zložku alebo program v tvojom PC? Potom je pre teba určite užitočný kláves F2, ktorý umožňuje práve premenovanie súborov.

zdroj fotografie: 3dnews

F3

Pri prehliadaní internetových stránok najviac využiješ kláves F3, ktorý podobne ako skratka CTRL + F otvorí modul pre vyhľadávanie.

F4

Ak stlačíš F4 + Alt, aktuálne otvorený program sa v momente zavrie.

F5

Najznámejším tlačidlom zo všetkých F kláves je jednoznačne F5, ktoré obnoví dokument alebo stránku v prehliadači.

F6

Šiesty funkčný kláves presunie kurzor do poľa s URL adresou takmer v každom internetovom prehliadači.

F7

Kláves F7 využiješ najmä v tom prípade, ak často používaš Microsoft Word. Stlačením totiž aktivuješ veľmi dôležitú kontrolu pravopisu.

F8

Tento kláves je určite známy programátorom. Ak ho stlačíš pri zapínaní svojho počítača, získaš tak prístup do takzvaného boot menu. 

F9

Stlačenie F9-ky spôsobí nielen obnovenie dokumentu v textovom editore, ale rovnako môžeš pomocou tohto tlačidla odosielať emaily v programe Microsoft Outlook.

zdroj fotografie: Dgtle

F10

Hľadáš v programe menu, no nevieš ako ho otvoriť? Kláves F10 ti bude v tomto prípade určite nápomocný. Okrem aktivácie menu zvláda nahradiť aj pravý klik myšou, no len ak použiješ skratku Shift + F10

F11

Vo väčšine prehliadačov kláves spustí, respektíve zastaví prehliadanie stránok v celoobrazovkovom režime.

F12

Posledný kláves zobrazí vo Worde známe dialógové okno „Uložiť ako“.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
11%
Páči sa mi to
73%
Chcem to
2%
Mám to
4%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
9%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]