V segmente automobilov sú čoraz častejšie skloňované elektromobily, ktoré majú podľa mnohých nahradiť na cestách konvenčné autá so spaľovacími motormi. Veľkým problémom a prekážkou pre potencionálnych záujemcov o elektrické auto je často aj vysoká cena, no teraz svitne na lepšiu kúpu aj v našich končinách. Francúzsky Renault totiž chce priniesť do Európy lacný elektromobil K-ZE, ktorý by sa mal predávať pod logom Dacie za menej ako 12 000 €. O tejto novinke informoval portál Autocar.

Úlohou lacného elektromobilu Renault K-ZE je v Číne prilákať mladých vodičov ku kúpe nového auta s elektrickým pohonom, ktoré si môže vďaka nízkej cene dovoliť viac zákazníkov.

Teraz výrobca potvrdil, že sa dostane aj do Európy, hoci nie pod jeho vlastným logom. Z Číny k nám tak príde upravená verzia tohto modelu, ktorá dostane bezpečnostné vylepšenia a iné potrebné úpravy, aby mohla byť predávaná v súlade s európskymi normami.

Renault chce do Európy priniesť lacný elektromobil

Jedná sa pritom o auto určené do mestskej premávky, kde na jedno nabitie zvládne podľa testov NEDC 250 km. Nejde o žiadne číslo, z ktorého by vodičom padla sánka, práve naopak, mnohých môže dojazdom sklamať.

Ako sme však spomínali, elektromobil je prevažne určený do mesta, kde si s takýmto dojazdom vystačí. Najlákavejšou vlastnosťou je ale samotná cenovka. V Číne sa model predáva už za necelých 8 000 €. V Európe však má byť cena o čosi vyššia, no napriek tomu sa môže elektromobil predávať za zhruba 11 500 €.

Nenechaj si ujsť
Mazda predstavila svoj prvý elektromobil s netradičným otváraním dverí. Dojazdom na jedno nabitie žiaľ nevynikne

Renault v jeho prípade spraví zmenu v označení a napriek tomu, že ho v Číne predáva pod vlastným menom, do Európy by mohol tento kúsok zavítať ako Dacia.

Práve automobily z produkcie tejto značky sa osvedčili a vďaka nízkym cenám sú žiadané, čo dokazuje aj Duster, ktorý je jedným z najlepšie predávaných SUV modelov v rámci Európy. Na iných trhoch v Južnej Amerike môžeme vidieť aj modely tejto rumunskej automobilky s logom Renault.

Nezaujme dojazdom, rýchlosťou, ale cenou

U nás sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude K-ZE predávať práve pod jej záštitou, aby si materská spoločnosť nekazila „imidž“. Vyrábať sa napriek tomu bude v Číne, informuje Insideevs. Pokiaľ by ťa zaujímali rozmery tohto elektromobilu, tak jeho šírka činí 1,58 m, na dĺžku meria 3,74 m a na výšku 1,48 m. Rázvor kolies je 2,42 m. Vodičovi poskytne batériu s kapacitou 26,8 kWh.

Čo sa týka rýchlosti, tak v tomto smere čínsky Renault K-ZE vôbec nenadchne. V špecifikácii, ktorá sa predáva v Číne, dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť iba 105 km/h a zrýchlenie na 60 km/h trvá celých 7 sekúnd.

Napriek tomu sa má jednať o skvelý mestský elektromobil, ktorý môže zaujať nielen nenáročného vodiča, ale aj spoločnosti zaoberajúce sa zdieľaním áut.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP