India otestovala dôležité zariadenie, ktoré sa stane súčasťou jej vesmírneho programu s potenciálom dopraviť do vesmíru jej prvých astronautov a to už v roku 2025. Kľúčovým testom prešiel záchranný systém, ktorého úlohou je dostať kozmickú loď s astronautmi na palube do bezpečia, teda dostatočne ďaleko od rakety v prípade, že zlyhá, informuje Interesting Engineering.

Kompletný úspech

Misia prebehla podľa plánov a kozmická loď, ktorú v roku 2025 využije prvá trojčlenná posádka indických astronautov, sa oddelila od nosnej rakety vo výške 12 kilometrov. Následne naštartovali motory záchranného systému, ktorý kapsulu dostal do bezpečia. Tento systém sa od kozmickej lodi oddelil vo výške 17 km a kapsula následne pomocou padákov dopadla bezpečne do oceánu, ako aj mala, píše SPACE.

Aj keď ľudstvo skúma vesmír už desaťročia a vesmírny program Indie je ešte vždy predovšetkým vo vývoji, má na konte niekoľko prvenstiev a dokonca aj obrovský potenciál prekonať Európsku úniu, ktorá do kozmu nedokáže transportovať vlastných astronautov. Navyše sa zdá, že si na túto možnosť EÚ a jej vesmírna agentúra ESA počká ešte dosť dlho.

Indiu v budúcom roku čakajú ešte tri veľké testy bez posádky, ktoré však prebehnú pomocou rakety LVM3, v minulosti známej ako GSLV Mk III. Tento stroj má za sebou doteraz 7 letov bez zlyhania a i keď sa trochu podobá na európsku raketu Ariane 5, používa techniku a zariadenia, ktoré si India vyvinula a skonštruovala sama.

Chce vlastnú vesmírnu stanicu

India pred pár dňami odhalila aj plány na vynesenie svojej vlastnej vesmírnej stanice, ktorú chce postaviť do roku 2040. Zároveň tvrdí, že chce vyslať ďalšie sondy na Mesiac, k Venuši a dostať astronautov dokonca aj na povrch Marsu, čo je jednou z najambicióznejších misií vôbec.

Ponesie humanoidného robota

Druhá a tretia testovacia misia tejto rakety s kozmickou loďou ponesie humanoidného robota Vyommitra. Presný termín zatiaľ nedostala ani jedna z týchto troch testovacích misií, avšak India intenzívne napreduje a zatiaľ zvláda stíhať stanovené ciele a termíny o niečo lepšie, než vládne inštitúcie vesmírnych programov Európy či Spojených štátov.

India len nedávno dostala na povrch Mesiaca sondu, ktorá je vôbec prvou na južnom lunárnom póle. Chvíľu na to vyniesla do vesmíru aj svoju prvú sondu na skúmanie Slnka, ktorú niesla raketa PSLV-XL. Slnko bude skúmať z Lagrangeovho bodu L1 vzdialeného 1,5 milióna kilometrov od Zeme. V tomto bode sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily Slnka a Zeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú