Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska únia narazila na vážne problémy so svojim spoločným vesmírnym programom, ktorý sa do značnej miery spolieha nielen na Spojené štáty, ale ešte donedávna bol závislý aj od Ruska, ktoré poskytovalo nielen čiastočné „know-how“, ale najmä letové služby svojimi osvedčenými a spoľahlivými raketami Sojuz.

Európska vesmírna agentúra má síce k dispozícii svoje vlastné rakety, tie však majú rôzne problémy. Dlho používaná raketa Ariane 5, ktorá slúžila ako primárny kozmický transport EÚ, odišla do dôchodku, kým jej modernejšia náhrada v podobe Ariane 6 stále čaká na svoj prvý let do vesmíru. Zdá sa však, že aj napriek modernejším technológiám budeme stále ťahať za kratší koniec.

Peniaze neušetrí

Raketa Ariane 6 mešká niekoľko rokov a Európska vesmírna agentúra (ESA) sa nakoniec nedočká ani testu, ktorý mal prebehnúť v tomto roku. Ten sa posúva do roku 2024 a na povrch vyplávali informácie, ktoré jasne dokazujú jednu nepríjemnú skutočnosť – Ariane 6 nie je bez pomoci jej tvorcov konkurencieschopná a to aj napriek tomu, že má do vesmíru vynášať družice satelitnej konštelácie Kupier, za ktorou stojí Amazon.

Arianespace/ESA/Flickr

Cena rakety Ariane 5 sa odhadovala na 150 miliónov eur, pričom Ariane 6 mala priniesť zníženie nákladov až o 50 % bez toho, aby boli postihnuté jej kapacity a schopnosti, či dokonca spoľahlivosť. Bohužiaľ sa zdá, že sa toto zníženie o 50 % dosiahnuť nepodarí. O absolútnu katastrofu nejde a cena má byť v porovnaní s Ariane 5 ešte vždy o približne 40 % nižšia. To je v porovnaní s predchodcom úspech, avšak v porovnaní s moderným trhom s raketami nedostatočné.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú