Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hoci kryptomeny  za uplynulých 24 hodín stratili 130 miliárd dolárov zo svojej hodnoty, minulý rok bol pre digitálnu menu veľmi priaznivý. Stúpajúce ceny kryptomien aj v roku 2021 prilákali k ťažbe mnoho spoločností, čo na jednej strane vyvolalo vlnu záujmu, ale na druhej aj množstvo pobúrenia.

Zákaz ťažby kryptomien

Odpor voči ťažbe kryptomien dokonca vzrástol natoľko, že Čína uviedla do platnosti tvrdé nariadenia, ktoré ťaženie kryptomien v krajine doslova kriminalizovali. V dôsledku týchto opatrení tak ťažbu muselo ukončiť až 90 % všetkých ťažiarov v krajine, ktorí za sebou zároveň „ponechali“ obrovské množstvo teraz nevyužívanej energie produkovanej v jednotlivých provinciách Číny.

Screenshot / YouTube / Mining Chamber

Po zákaze ťažby kryptomien však nevolá len Čína, ale i Švedko a najnovšie aj hlavný finančný regulátor EÚ. Ten po novom vyzýva na zákaz hlavnej formy ťažby dvoch najväčších kryptomien na trhu a varuje pred neefektívnym využívaním obnoviteľných zdrojov energie. Na tému upozornil portál Financial Times.

Bitcoin a (zatiaľ) aj ethereum sa spoliehajú na systém Proof of Work a fungujú vďaka ťažiarom, ktorí zaraďujú transakcie zoskupené do blokov do verejne dostupného reťazca (blockchain).

Práca, ktorú musia ťažiari vykonať, však pozostáva z miliónov zložitých výpočtov a kalkulácií, ktorých obtiažnosť sa zvyšuje priamoúmerne s počtom ťažiarov v sieti. Podľa podpredsedu Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA), Erika Thedéena, by európski regulátori mali zvážiť zákaz vyššie popísanej ťažobnej metódy.

Zákaz nie je úplný

Ďalej sa podľa jeho slov ťažba bitcoinov stala pre jeho rodnú krajinu (Švédsko) národným problémom a veľkým rizikom pre splnenie cieľov Parížskej dohody, ktorá má zabrániť a zmierniť dopady klimatickej krízy.

Freepik / Genesis Mining (úprava redakcie)

Riešenie vidí v prechode na systém „Proof of Stake“, na ktorý zrejme ethereum prejde už v júli.

„Riešením je zákaz systému Proof of Work,“ uviedol Theddén. „Proof of Stake má výraze nižší energetický profil,“ dodal.

Tento komentár prichádza pár mesiacov po tom, čo švédske úrady varovali práve pred problémom s dosiahnutím Parížskej dohody o zmene klímy.

Švédsko sa svoj nový návrh snaží podložiť tvrdeniami o neefektívnom využívaní obnoviteľných zdrojov energie v krajine. To by mohlo podľa Švédskeho úradu pre finančný dohľad a Švédskej agentúry na ochranu životného prostredia zabrániť dosiahnutiu jej klimatických cieľov.

Spotreba energie sa mala v krajine zvýšiť od apríla do augusta tohto roka o „stovky percent“ a ťažba bitcoinu tak má momentálne spotrebovávať rovnaké množstvo energie, ako 200-tisíc tamojších domácností.

„Finančný priemysel a mnoho veľkých inštitúcií je teraz aktívnych na trhoch s kryptomenami a majú (environmentálnu, sociálnu a riadiacu) zodpovednosť“, cituje Thedéena portál Financial Times.

Thedéen tiež varoval, že  bez zásahu regulátorov bude namiesto efektívneho využitia značné množstvo obnoviteľnej energie smerovať k vytváraniu jednotiek bitcoinu. Úplný zákaz ťažby kryptomien však nepožaduje.

Bolo by iróniou, keby sa veterná energia generovaná na švédskom pobreží míňala na ťažbu bitcoinov,“ dodal na záver.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú