Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pokiaľ sleduješ dianie vo svete kryptomien, pravdepodobne si už niečo počul o systémoch Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS), na ktorých funguje väčšina blockchainov známych kryptomien.

Prvý spomínaný, na ktorý sa spolieha bitcoin a v súčasnosti aj sieť Ethereum, funguje vďaka ťažiarom, ktorí zaraďujú transakcie zoskupené do blokov do verejne dostupného reťazca (blockchain).

Práca, ktorú musia ťažiari vykonať, však pozostáva z miliónov zložitých výpočtov a kalkulácií, ktorých obtiažnosť sa zvyšuje priamoúmerne s počtom ťažiarov v sieti. Prvý ťažiar, ktorému sa podarí požadovaný výstup dosiahnuť, ho zdieľa v sieti, ktorá ho skontroluje a následne je odmenený kryptomenou, teda v súčasnosti 6,25 BTC, alebo o niečo menej než 3 ETH.

Ako informuje portál Bloomberg a v našich článkoch sme ťa na túto informáciu v minulosti upozornili aj my, Ethereum sa začiatkom roka 2022 chystá plne prejsť práve na Proof of Stake, ktorý má vyriešiť veľa problémov druhej najväčšej kryptomeny.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / Mining Chamber

Významné zníženie spotreby energie a rýchlejšie transakcie

Jedným z nich je, rovnako ako pri bitcoine, fakt, že ťažba sa spolu s rastom ceny kryptomeny výrazne sťažuje a vyžaduje si obrovské množstvo energie. Podľa vedcov z Cambridgskej univerzity má bitcoin aktuálne ročnú spotrebu zhruba 84 TWh, čo je síce menej než počas prvej polovice tohto roka, no stále viac než krajiny ako Belgicko, Rakúsko, Čile či Česká republika. Podobný problém v spotrebe tak pomaly nastáva aj u Etherea.

Ďalším problémom je „centralizácia“, respektíve dominancia veľkých ťažobných firiem, ktoré svojim objemom ťažby doslova „prevalcujú“ domácich ťažiarov. Aj tí však prídu pri prechode na PoS takpovediac „o prácu“.

Prečítaj si tiež
ROZHOVOR: Ťažím kryptomeny a len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Prechod na PoS u etherea má teda mnoho zástancov, ktorí vyzdvihujú najmä jeho ekologickú stránku a fakt, že ukáže schopnosť kryptomeny „prispôsobiť sa“ dobe a významne zrýchliť svoje transakcie, ktorých má byť podľa tvorcu Vitalika Buterina až 100 000 za sekundu, a znížiť spotrebu, ktorá má podľa vývojárov klesnúť až o 99,5 %.

PoS u Etherea bude fungovať na kontrole transakcií prostredníctvom „stakovania“, teda uzamykania kryptomien, a validátorov, ktorí budú transakcie overovať. Tohto procesu sa môže zúčastniť každý, kto „stakuje“, teda uzamkne na určitú dobu, aspoň 32 etherov.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (úprava redakcie)

Sieť následne náhodne náhodne určí skupinu validátorov, ktorých úlohou bude zoradiť jednotlivé transakcie do výsledného bloku, ktorý následne v sieti overí skupina vybraných „atestátorov“. Tí skontrolujú navrhovaný blok a buď ho príjmu, alebo odmietnu. V prípade, že bude blok prijatý, dostanú validátori a atestátori odmenu vo forme etheru.

NEPREHLIADNI
KVÍZ: Veríš si na 100 %? Tieto otázky o kryptomenách zvládne len pravý nadšenec

Systém Proof of Stake má však aj niekoľko nevýhod, ktoré sa vývojári snažia odstrániť predtým, než dôjde k jeho plnej implementácii. Jednou z nich je možnosť získať kontrolu nad procesom overovania transakcií, k čomu by mohlo dôjsť, pokiaľ sa do procesu zapojí validátor s obrovským množstvom etheru, alebo veľká skupina, ktorá bude spolupracovať, a získa si tak pri overovaní väčšinový počet „hlasov“.

Aj práve preto boli proti podobným praktikám zavedené v systéme PoS prekážky, ktoré majú pomôcť podvodom predchádzať. Ak totiž niektorý z validátorov či atestátorov navrhne, alebo schváli zlý blok, svoj „stakovaný“ podiel etheru stráca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú