Automobilka so švédskymi koreňmi vstupuje na burzu. Polestar sa tak po vzore mnohých ďalších startupov zo segmentu elektromobility stáva verejne obchodovateľnou spoločnosťou, informuje portál Electrek.

Polestar plánuje vstúpiť na burzu po tom, čo prebehne fúzia s Gores Guggenheim. Vďaka tomuto spojeniu získa automobilka so švédskymi koreňmi, ktorá ale aktuálne patrí pod čínsky koncern Geely, prístup ku kapitálu viac ako 1 miliardy dolárov, teda 860 miliónov eur.

Polestar

Väčšina pritom pochádza priamo zo zdrojov Gores Guggenheim a „iba“ 200 miliónov eur zo zdrojov súkromných investorov. Celková hodnota spoločnosti Polestar by sa mala rázom vyšplhať na sumu viac ako 17 miliárd eur.

Zaradí sa medzi ďalšie známe automobilky

Vstup automobilky vyrábajúcej elektromobily na burzu nie je žiadnou novinkou. Už v minulosti tak urobili startupy ako Rivian, Lucid či dokonca Tesla, píše Forbes.

Fúzia spoločností by sa mala ukončiť v prvej polovici 2022 a kombinovaná spoločnosť ponesie názov Polestar Automotive Holding UK Limited. Na burze Nasdaq bude obchodovať pod označením PSNY.

Aj keď Polestar nie je prvou automobilkou, ktorá vstupuje na burzu, rozhodne je jednou z tých skúsenejších. Netreba zabúdať, že švédsky výrobca elektromobilov sa osamostatnil od spoločnosti Volvo a aktuálne patrí pod ďalšieho veľkého výrobcu áut, čínsky koncern Geely.

Predaje sú solídne

Polestar je zatiaľ iba na začiatku svojej cesty, no predaje ich elektromobilov sú naozaj solídne. Iba minulý rok sa mu podarilo globálne predať 10 000 elektromobilov Polestar 1 a Polestar 2. Okrem toho ohlásila firma ďalšie tri nové modely a do roku 2025 majú ambíciu dosiahnuť 290 000 predaných elektromobilov.

Polestar

Aktuálne pôsobí automobilka na 14 rôznych trhoch a do roku 2023 chce ich počet zvýšiť na 30. Už budúci rok uvidíme nové prémiové elektrické SUV, ktoré bude konkurovať už pomerne širokej ponuke elektromobilov z daného segmentu.

Najväčší konkurent Tesly?

Keď dcérska značka švédskeho Volva potvrdila v októbri ceny pripravovaného elektromobilu Polestar 2, bolo známe, že pôjde o priameho konkurenta pre lacnejšie modely od Tesly. Aj informácie ohľadom dojazdu vozidla, ktoré sú porovnateľné napríklad s konkurenčným Modelom 3, naznačujú, s akými modelmi chce Polestar súperiť.

Polestar

Polestar 2 je nádejným európskym konkurentom pre elektromobily od Tesly, pričom zaujme nielen futuristickým dizajnom, ale aj parametrami. Vozidlo poháňa motor s výkonom 300 kW (408 koní) a krútiacim momentom 660 Nm a rozbeh z 0 na 100 km/h tak zvládne za 4,7 sekundy. Batéria elektromobilu má kapacitu 78 kWh a dokáže sa nabíjať výkonom až 150 kW.

Dojazd Polestar 2 je podľa normy EPA približne 442 kilometrov. Medzi európske krajiny, v ktorých sa Polestar 2 predáva, patrí Nórsko, Švédsko, Nemecko, Veľká Británia, Holandsko, Švajčiarsko či Belgicko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú