Nemecký operátor O2 Telefonica Deutschland si pre stavbu svojich 5G sietí vybral „overených strategických partnerov“ v podobe Huawei a Nokie. Do roku 2021 chce pokryť hlavné strategické mestá.

Portál DW priniesol najnovšie informácie z Nemecka, kde lokálny operátor O2 v stredu oficiálne ohlásil, že pre stavbu svojich 5G sietí využije technológie fínskej Nokie a Huawei. Ten je globálnym lídrom vo vývoji zariadení a infraštruktúry pre ultra-vysokorýchlostné dátové siete. Už v minulosti bol stabilným členom výstavby predchádzajúcich či aktuálnych generácií dátových sietí nielen na území Nemecka.

O2 si napriek varovaniam vybralo Huawei ako overeného strategického partnera

Existujú však obavy vznesené zo strany USA, podľa ktorých Huawei predstavuje bezpečnostnú hrozbu a mala by byť vylúčená z kritickej sieťovej infraštruktúry. Obchodný konflikt medzi USA a Čínou je veľmi dobre známy a najviac si to odniesol samotný Huawei, voči ktorému ešte v auguste 2018 Spojené štáty zaviedli nepríjemné sankcie.

Spojené štáty navyše vyjadrili svoje obavy, že Huawei môže byť bezpečnostnou hrozbou aj mimo USA a ostro varovali ostatné štáty, aby Huawei pri stavbe svojich 5G sietí nepoužívali. Operátor Telefonica Deutschland, ktorý pôsobí pod značkou O2, je ale jedným z mála európskych operátorov, ktorý využije napriek varovaniam Huawei pri stavbe 5G sietí.

Do roku 2021 pokryje O2 väčšinou hlavných miest Nemecka

Spoločnosť uviedla, že jej spolupráca s Huawei a Nokiou v oblasti stavby 5G sietí je podmienená technológiou a spoločnosťami, ktoré prešli bezpečnostnou certifikáciou podľa nemeckého práva. Telefónica ale chce pri zavádzaní 5G sietí v krajine postupovať rýchlejšie, pretože nemecká vláda sa snaží dokončiť pravidlá upravujúce dodávateľov sietí. Angela Merkelová ale Huawei obhajuje a tvrdí, žeby nemal byť diskriminovaný.

Zobraziť celú galériu (0)
Wochit Tech/YouTube

Zatiaľ si však Huawei a Nokia stavbu 5G infraštruktúry v Nemecku pre O2 rozdelia rovnakým dielom. Operátor tiež v tlačovej správe uviedol, že práce na výstavbe 5G infraštruktúry by mali začať začiatkom roku 2020 a do konca roku 2021 očakáva, že mestá ako Berlín, Hamburg, Mníchov, Kolín a Frankfurt budú plne pokryté 5G sieťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom