Európska dvadsaťsedmička vážne uvažuje o vytvorení systému digitálnych zelených pasov, prezradila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Tie by mali v čase pandémie koronavírusu i období po nej uľahčiť medzinárodné cestovanie, pomôcť oživiť turistický ruch, obchod či služby.

Tento mesiac predstavíme legislatívny návrh pre digitálny zelený pas,“ uviedla Von der Leyenová prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

Dodala, že takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Vakcinačné pasy sa čoskoro môžu stať realitou

Podľa Von der Leyenovej budú digitálne zelené pasy plne rešpektovať ochranu súkromia a osobných údajov. Medzi zástancov spomenutých pasov patrí napríklad rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý pred niekoľkými dňami vyhlásil, že by uvítal takýto systém podobný izraelskému.

Tí, ktorí sú zaočkovaní, by mali mať úplnú slobodu, ale rovnako aj tí, ktorí mali koronavírus a sú imúnni a tí, ktorí podstúpia test a preukážu, že sú negatívni,“ povedal minulý týždeň pre nemecký denník Bild. Veľká Británia nedávno takisto avizovala, že plánuje využiť svoje predsedníctvo v organizácii vyspelých ekonomík G7 na presadenie medzinárodne uznaného systému vakcinačných pasov.

Ľudia v Nemecku čakajú na očkovací pas

Podľa informácií agentúry TASR súhlasí so zavedením očkovacieho pasu aj väčšina ľudí v Nemecku. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov Deutschland pre agentúru DPA. Zo spomínaného prieskumu vyplýva, že 16 % opýtaných podporuje okamžité zavedenie očkovacieho pasu po vzore Izraela.

Ďalších 44 % opýtaných si myslí, že by sa so zavedením očkovacieho preukazu v Nemecku malo počkať dovtedy, dokým nebudú mať možnosť zaočkovať sa všetky vekové kategórie tamojšieho obyvateľstva.

Nechali by ste zaočkovať proti ochoreniu COVID-19?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Iba 35 % respondentov rázne odmietlo zavedenie očkovacieho preukazu, ktorý by podľa nich zvýhodňoval zaočkovaných ľudí. Dáta pochádzajú z online prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil na vzorke 2030 respondentov nad 18 rokov medzi 24. a 26. februárom.

Slobodu v cestovaní môže priniesť mobilná aplikácia

Alternatívou za očkovací pas môže byť aj univerzálna aplikácia, ktorej vývoj navrhla Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu IATA. V tejto aplikácii by mal každý cestujúci informácie o svojom očkovaní aj o aktuálnej situácii v iných krajinách.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Mobilita Slovákov je stále vysoká, vláda ju musí akútne znížiť. Čo ukazujú dáta Apple, Google a Waze od začiatku roka?

Ako ďalej informovalo prostredníctvom sociálnych sietí slovenské ministerstvo dopravy, cieľom pripravovanej aplikácie Travel Pass je poskytnúť garanciu bezpečnej leteckej dopravy tak štátom, ako aj samotným pasažierom.

Podľa rezortu dopravy dáta budú uložené len v mobilnom telefóne cestujúceho, letecké spoločnosti ani nikto iný k nim nebudú mať prístup. Pripravovaný systém bude schopný v reálnom čase aktualizovať meniace sa podmienky v rôznych krajinách. Aplikácia bude zadarmo dostupná pre všetkých používateľov smartfónov.

Ďalšie články:

V článku boli použité materiály SITA a TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom