Napriek snahe Googlu filtrovať škodlivé aplikácie a potencionálne hrozby v jeho virtuálnom obchode s aplikáciami pre smartfóny, z času na čas narazíme aj na takéto tituly. Jeden z nich teraz odhalil slovenský ESET, ktorý upozorňuje majiteľov Androidov, aby si ho z obchodu nesťahovali. Falošná aplikácia iFortuna Mobile sa podobá na originál, no nejde o žiadnu oficiálnu aplikáciu a pre samotných používateľov môže byť potencionálnym rizikom.

Virtuálny obchod Google Play obsahuje státisíce rôznych aplikácií, hier a ďalšieho softvéru, ktorý neraz podvodníci dokážu využiť aj na to, aby ľudí oklamali či rozšírili vírusy v smartfónoch.

Falošná iFortuna v Google Play

Ďalšia z nedôveryhodných aplikácií sa objavila aj na Slovensku, kde pred ňou používateľov vystríha spoločnosť ESET. Tá potvrdila, že aplikácia iFortuna Mobile môže byť potencionálne škodlivou. Hoci sa tento titul podobá na originálnu aplikáciu stávkovej spoločnosti, po otvorení zobrazí stránku bez URL adresy a používateľ tak skutočne nevie či je dôveryhodná. Bežný používateľ si tento rozdiel medzi falošnou a pravou aplikáciou nemusí hneď všimnúť.

‼️UPOZORNENIE‼️Spoločnosť ESET identifikovala potenciálne škodlivú aplikáciu v službe Google Play, ktorá sa farbou a…

Gepostet von ESET am Mittwoch, 3. Juli 2019

Nenechaj si ujsť
Huawei má náhradu za Google Play. Prejde na obchod, v ktorom je už vyše 900 000 aplikácií

Pred samotným stiahnutím je tak vhodné prezrieť si aj dostupné hodnotenia a recenzie iných používateľov. Fortuna bola o tejto aplikácii informovaná a aktuálne sa už v ponuke obchodu nenachádza. Pre mnohých používateľov môže byť často problém rozoznať rizikové aplikácie a neraz sa tak stane, že po ich zverejnení vo virtuálnom obchode si ich stiahnu tisíce ľudí, ktorí môžu byť vystavení hrozbe.

Google by mal zapracovať na bezpečnosti svojho virtuálneho obchodu

Ešte v apríli tohto roka bol Google Play plný aplikácií obsahujúcich adware, ktorý odhalila spoločnosť Avast. Celkovo ho obsahovalo približne 50 aplikácií, ktoré si stiahli tisíce ľudí. Len mesiac predtým sa však objavili aj správy o aplikáciách v tomto obchode, ktoré obsahovali škodlivý kód a celkovo si ich stiahlo až 150 miliónov ľudí.

Snaha Googlu filtrovať nebezpečný obsah vo svojom Google Play tak zrejme nie je príliš účinná a spoločnosť by mala upraviť spôsob, akým aplikácie kontroluje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom