Vizionár Elon Musk s jedným zo svojich posledných tweetov poriadne vystrašil svojich sledovateľov. Na sociálnu sieť napísal, že do Zeme má vraziť „veľká skala“ a momentálne nemáme žiaden spôsob obrany.

Počiatočný strach však neskôr vystriedal pocit nepochopenia, keďže sa zistilo, že Musk svojim tweetom iba reagoval na známeho komika Joeho Rogana, píše CNN. Ten reagoval na správy NASA, ktoré avizujú tesný prelet asteroidu Apophis okolo našej planéty. V žiadnom prípade však nehrozí zrážka tohoto asteroidu so Zemou.

Ako píše portál Express, veľkosť asteroidu Apophis, ktorý dostal pomenovanie po Egyptskom bohovi smrti, už predstavuje so svojou veľkosťou 340 m potencionálne nebezpečenstvo pre našu planétu. To však iba v prípade, ak by hrozila zrážka. Asteroid nás má minúť niekedy okolo 13. Apríla 2029 a mal by preletieť vo vzdialenosti 36 000 km.

Riziko zrážky je mizivé, no nie nulové

NASA sa teda skutočne pripravuje na prelet tohoto asteroidu okolo nás, nie však budovaním nejakej vesmírnej obrany. Chystajú sa ho totižto sledovať a skúmať, pretože takýto „tesný“ prelet je veľmi zriedkavý a vzácny. Výsledky tohoto sledovania nám majú povedať niečo viac o asteroidoch, ako aj o ich správaní, ktoré následne môže pomôcť v budovaní vesmírnej obrany.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk napísal, že si vymaže svoj účet na Twitteri. Okamžite sa objavili prekvapivé následky

NASA taktiež podala vyhlásenie, že na najbližších 100 rokov nám žiadna zrážka s asteroidom väčším ako 140 metrov nehrozí. Asteroidy takejto veľkosti už nezhoria v atmosfére a dopadajú na zem, čo môže spôsobovať problémy. Inžinieri z NASA však priznali, že aj napriek tomu, že sledujú všetky potencionálne nebezpečné objekty, môže sa stať, že raz za čas im jeden „prekĺzne“. Šanca, že by sa však práve takýto objekt zrazil so Zemou je skutočne mizivá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP