Kým včera mala väčšina ľudí mala plnú hlavu myšlienok spojených s Vianocami a prípravami na štedrovečernú večeru, v americkom Texase bol ukázaný prototyp rakety Big Falcon Rocket (BFR), ktorá už má aktualizovaný názov Starship

Tento rok bol pre SpaceX mimoriadne úspešný. Vykonalo sa viac než dvadsať úspešných štartov, premiéru mal aj Big Falcon Heavy a na záver bol ukázaný prototyp lodi Starship, ktorá už o pár rokov môže byť tou prvou, ktorá dovezie prvých ľudí na planétu Mars.

Fotografiu zverejnil Elon Musk na svojom Twitteri a popri tom bolo oznámených aj niekoľko bližších detailov, ktoré nám kozmickú loď Starship o čosi viac priblížia.

Prvé testy už čoskoro

Masívny prototyp je postavený v testovacom komplexe SpaceX  v americkom Texase a je vytvorený z nehrdzavejúcej ocele, ktorá má pri vysokých teplotách lepšiu výkonnosť, než na uhlíkové vlákna, ktoré sa vo väčšine prípadov používali doteraz. Povrch nebude ani natretý a to kvôli prítomnosti vysokých teplôt. Výraznejšia úprava na jeho povrchu ale bude a to kompletné vyleštenie, čím sa dosiahne zrkadlový efekt a tým vznikne vyššia odrazivosť.

Obdivuhodná je aj veľkosť prototypu, ktorú umocňujú aj vedľa stojace vozidlá a len to ukazuje, o aký kolos sa v skutočnosti jedná. Elon Musk sa ohľadom toho vyjadril, že vo výsledku bude Starship väčšia a výrazne silnejšia, než bola raketa Saturn V, ktorá vyniesla astronautov misie Apollo na Mesiac. Čo sa týka motorov, tak k testovaniu budú použité tri motory Raptor, v ktorom niektoré súčiastky budú vyrobené zo špeciálnej zliatiny SX500 (ktorú vyvinuli metalurgovia SpaceX), ktorá je určená pre nehostinné prostredie s vysokými teplotami a veľkým tlakom, čo motor rakety nepochybne je.

Prečítaj si tiež
Rok 2019 bude pre vesmírne dobrodružstvá neuveriteľne plodný. Toto všetko pripravuje NASA či SpaceX

Prvé testy by sa mohli konať už na jar budúceho roka a pôjde o takzvané hopper lety, pri ktorých raketa vzlietne do určitej výšky a následne vertikálne pristane späť na zem.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom