Elon Musk si na sociálnej sieti Twitter uťahuje z prezidenta USA. Joe Biden, ktorý momentálne čelí obrovskej vlne kritiky aj z úplne iných dôvodov, mu totiž nepogratuloval k úspešne misii Inspiration4, informuje Futurism. Tá dostala do vesmíru úplne prvú plne civilnú posádku, stretla sa však aj s menšími problémami, podľa portálu Space sa neduhy týkali palubnej toalety.

Prečo Biden mlčí?

Elon Musk si zrejme vzal situáciu tak trochu osobne, čo je pochopiteľné. Ide o neuveriteľne veľký a dôležitý míľnik, ktoré zároveň vyzbieral neskutočné množstvo financií pre detskú nemocnicu.

Predchádzajúci prezident, Donald Trump, navyše pogratuloval napríklad pri úspešnom navrátení schopnosti vynášať do vesmíru vlastných astronautov do rúk Spojených štátov.

„Ešte stále spí,“ odpovedal Musk, keď sa ho spýtali, prečo podľa neho Joe Biden zatiaľ na najnovší míľnik spoločnosti SpaceX nereagoval. Podľa niektorých môže táto poznámka odkazovať na prezývku „ospalá Joe“, ktorú dal Bidenovi Donald Trump.

Slnkom osvetlené výfukové plyny rakety Falcon 9 počas štartu misie Inspiration4. Zdroj: SpaceX/Flickr

Astronauti to tam hore nemali ľahké

Aj keď bola misia Inspiration4 skutočne revolučne úspešná, mala aj drobné nedostatky. Tým hlavným sa stal, aspoň pre astronautov, toaletný systém v kozmickej lodi Crew Dragon Resilience.

Nie je zatiaľ úplne jasné, čo sa stalo. Podľa všetkého však problém zahŕňa sací ventilátor, ktorý je zodpovedný za odstraňovanie výlučkov astronautov. Znamená to, že po kabíne poletovali výkaly podobne, ako počas misie Apollo 10?

Dúfajme, že nie. Astronauti sa z vesmíru vrátili s úsmevom a problém s toaletou údajne dokázali vyriešiť, pričom nešlo o nič vážne. Toaleta sa nachádza pri vrchu kapsuly, pričom šlo o jej doteraz najintenzívnejšie využitie. Pasažieri Crew Dragonu totiž počas troch predošlých misií s posádkou strávili vnútri oveľa menej času, keďže leteli priamo na ISS, ktorá má vlastné toalety.

Inspiration4/SpaceX/Twitter

Počas návratu pozerali filmy

Ako sme mohli vidieť už počas živého vysielania, jeden z astronautov civilnej misie Inspiration4, Chris Sembroski, pozeral pred návratom na Zem na svojom tablete film. Konkrétne komediálnu klasiku Spaceballs z roku 1987.

Elon Musk sa vyjadril aj k tomuto úletu a film označil za jeden zo svojich najobľúbenejších. Aj keď sa Chris Sembroski kvôli tomuto počinu nevyhol kritike, nie je úplne zaslúžená.

Aj astronauti na ISS totiž vo svojom voľnom čase majú možnosť pozerať filmy – a tí sú na skutočne pracovnej ceste, platení z daní. Voľný čas je jednoducho, ako napovedá jeho názov, voľný. Crew Dragon sa navyše riadi sám a astronaut jednoducho nemal čo robiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú