Ľudstvo sa dostalo do kozmickej éry len pred niekoľkými desaťročiami, avšak o tých najväčších míľnikoch, akými boli pristátia na Mesiaci, Marse či vesmírne stanice počul azda každý. Málokto však počul o kuriozitách, ktoré ľudstvo na ceste kozmom zažilo. Od nebezpečných žartov na Medzinárodnej vesmírnej stanici až po lietajúce výkaly misie Apollo 10, toto sú najväčšie vesmírne kuriozity, sme sa v kozme stretli.

Gorila na ISS – jeden z najkurióznejších žartov v histórii

Keď sa spomína Medzinárodná vesmírna stanica, najväčšie vesmírne laboratórium našej civilizácie, ľuďom sa v mysli väčšinou vybaví hŕstka astronautov už 20 rokov nepretržite sa zaoberajúca zložitými experimentmi, alebo pracujúca v otvorenom vesmíre na exteriéri stanice.

Málokomu však príde na um muž v kostýme gorily naháňajúci ďalšieho astronauta v nulovej gravitácii. Presne to sa však stalo v roku 2016, kedy na seba astronaut Scott Kelly navliekol kostým gorily a vydesil ďalšieho člena posádky.

Nie je úplne jasné, ako sa kostým na ISS dostal, avšak všetci astronauti majú povolené vziať si do vesmíru niekoľko osobných vecí. Scott Kelly bol podľa dostupných informácií veľmi skromný s predmetmi, ktoré so sebou do vesmíru vzal – možno práve preto, aby úspešne učinil tento žart.

Je možné, že s unikajúcim astronautom bol vopred dohodnutý – i keď to uberá na autenticite, astronaut v panike “utekajúci” pred gorilou v nulovej gravitácii je dostatočne komická scéna. Aj keď podľa kopancov a intenzívneho mávania rukami pomerne nebezpečná pre technické vybavenie stanice.

Lietajúce výkaly misie Apollo 10 – história, ktorou sa NASA nechváli

Apollo 10, posledná misia pred prvým pristátím na Mesiaci, je známa tým, že počas nej traja astronauti navštívili obežnú dráhu Mesiaca. Ich kozmická loď tiež trhla svetový rekord pre najrýchlejší pilotovaný stroj a to s rýchlosťou až 39 897 km/h. Ikonickou sa stala fotografia, na ktorej traja astronauti kráčajú k Letovému komplexu 39B a dotýkajú sa nosa plyšového psa Snoopyho, ktorý bol maskotom misie.

Raketa Saturn V pred štartom misie Apollo 17. Zdroj: NASA

Menej známy a roztomilý je však fakt, že astronauti Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan mali počas letu okolo Mesiaca problémy s vlastným výkalom, ktorý sa rozhodol opustiť bezpečie špeciálneho obalu a lietať kabínou veliteľského modulu.

Astronauti na tento problém okamžite upozornili, vydesení však neboli. Padlo niekoľko vtipov a k produktu sa nik z nich nepriznal. Keď sa jeden z astronautov programu Apollo 10, John Young, spýtal na majiteľa, do histórie sa naveky zapísala hŕstka hlášok, ktoré od dobývania kozmu nik nečakal:

“Moje bolo lepkavejšie”
“Keď som do svojho strčil prst, bolo mäkšie”
“Neviem komu patrí, nemôžem to prijať ani vyvrátiť.”

NASA

NASA

Lietajúceho problému sa sa nakoniec zbavili, avšak celý transkript misie Apollo 10 je k dispozícii online a je plný zábavných hlášok. Okrem iného ukazuje, aké obrovské množstvo vulgarizmov astronauti používali a že sa ich komunikácia podobala viac na rozhovor dávnych námorníkov než astronautov.

“Čo vidíš?”
“Nič, to mi stačí”

Podivná aróma kozmu a lunárneho prachu

Z množstva fotografií a videí máme istú predstavu o tom, ako vesmír vyzerá. Aj keď nie je úplne presná, keďže zachytiť čokoľvek dôveryhodne na fotografii je zložité, a to obzvlášť v prípade otvoreného kozmu, vieme si ju aspoň približne predstaviť.

Vieme ako vyzerá a ako znie. Málokoho však napadne zamyslieť sa nad tým, akú má asi tak vôňu. Našťastie pre nás, astronauti sa delia so svojimi zážitkami takmer povinne a mnohí sa vyjadrili aj na tému kozmickej arómy, informuje SPACE.

NASA

Počas pobytu v otvorenom vesmíre túto arómu cítiť nemôžu, keďže vnútro skafandrov páchne po plaste. Keď sa však vracajú do stanice a zbavia sa svojich prilieb, do nosov im udrie silný zápach výparov z takmer úplného vákua, pravdepodobne spôsobený atómovým kyslíkom. Podľa astronautov ide o štipľavý zápach pripomínajúci spálený steak, horúci kov a výpary produkované pri zváraní.

Podľa chemika z NASA môže pochádzať kovový aspekt tohto zápachu z vysoko energických vibrácií iónov. Zápach samotnej Medzinárodnej vesmírnej stanice však taký zaujímavý nie je. Ako sa vyjadril astronaut Don Pettit, pripomína obchod so strojmi, strojovňu a laboratórium a keď si robí večeru, cítiť trochu pečeného hovädzieho.

NASA

Astronauti programu Apollo, ktorí navštívili Mesiac, zase tvrdili, že lunárny prach páchne ako spálený pušný prach. Na tomto názore sa zhodli všetci, ktorí si v module dali dole prilbu po tom, čo kráčali po Mesiaci. Ide o podobný zápach, ktorý môžeme cítiť na Zemi pri rozbíjaní kameňa, píše SPACE.

Kozmonauti so sebou nosili do vesmíru zbrane – a nosia ich dodnes

Okrem svetelného meča Lukea Skywalkera sa do kozmu dostalo aj množstvo skutočných zbraní, najmä trojhlavňových pištolí TP-82 sovietskeho pôvodu. Ruskí kozmonauti ich so sebou nosili až do roku 2007, kedy sa zvyšná munícia stala nepoužiteľná a miesto nich prešli na klasické poloautomatické pištole. Odnímateľná pažba zároveň slúžila ako mačeta, informuje Gizmodo.

RSC Energia Press Center

Túto výzbroj so sebou samozrejme nenosia za účelom streľby po iných astronautoch, keď sa rútia ich smerom v kostýme gorily. Hlavným účelom strelných zbraní vo výbave astronautov je zabezpečenie prežitia v prípade dopadu na príliš odľahlé miesto, napríklad v divokých sibírskych lesoch.

Bežnou výbavou sú tiež multifunkčné nože značky Victorinox. Do kozmu sa však dostali aj oveľa kurióznejšie kusy bojovej techniky – napríklad sovietske laserové pištole, ktoré dokázali prepáliť clonu na prilbe a ich hlavným účelom bolo zneškodnenie optických senzorov cudzích kozmických lodí.

Astronauti pašujú do vesmíru alkohol – ich strava je pestrejšia, než hovoria mýty

Len nedávno sme informovali o tom, že astronauti do vesmíru pravidelne pašujú alkohol. Aj keď vesmírna agentúra tieto tvrdenia nepotvrdila, astronauti odprisahali, že napriek tvrdým opatreniam je možné prepašovať na ISS alkohol v dutých knihách, v skafandroch či v plastových boxoch so štítkom „džús“.

Pixabay / úprava redakcie

Niektorí tvrdia, že im pomáha spať – spánok v beztiažovom stave je totiž komplikovaný. Ja pravdepodobné, že agentúra si je tejto činnosti vedomá, ale toleruje ju. Astronauti predsa len prešli tvrdým výcvikom a veľmi dobre vedia, čo robia a čo majú tam hore na starosti. A že aj najmenšia chyba ich môže stáť život.

Dodnes kolujú mýty o vesmírnej strave, ktorá pozostáva zo špeciálnej pasty v tube. To už však dlhšiu dobu neplatí a počas sviatkov si astronauti dokonca pochutia napríklad aj na pečenom moriakovi, či zelenine dopestovanej priamo na Medzinárodnej vesmírnej stanici, píše NASA.

Predražené vesmírne pero a pohlavný styk vo vesmíre

Ďalším známym mýtom je príbeh vesmírneho pera fungujúceho v nulovej gravitácií, do ktorého vývoja údajne investovala NASA 165 miliónov amerických dolárov, kým Rusko jednoducho použilo ceruzky. Ako informuje portál POLITIFACT, ide o výmysel. Je však pravda, že NASA v minulosti nakúpila mechanické ceruzky v cene takmer 130 dolárov za jednu, čo verejnosť nepotešilo.

Agentúra začala hľadať lacnejšiu možnosť, pričom spoločnosť Fisher Pen Co. guľôčkové pero, ktoré dokázalo lepšie fungovať vo vesmíre. Do vývoja síce investovali milión dolárov, avšak žiadna časť tejto sumy nepochádzala od vlády. Agentúra ich nakúpila v cene 6 dolárov za kus a neskôr, v roku 1969, si 100 týchto pier kúpil aj Sovietsky zväz.

Na povrch vyšli aj špekulácie o tom, že medzi niektorými astronautmi prebiehal počas misií pohlavný styk, píše SLATE. Aj keď znie takýto proces mysticky a zvláštne, s najväčšou pravdepodobnosťou k nemu, aspoň podľa oficiálnych informácií, nedošlo. Astronauti sa odmietli na danú tému vyjadriť a fyzika prináša hneď niekoľko problémov – v stave beztiaže je napríklad problém zbaviť sa potu.

SpaceX

Súkromie je navyše vo vesmíre zväčša drasticky obmedzené – ak teda k pohlavnému styku v kozme zatiaľ nedošlo, dôjde k nemu možno už čoskoro. Súkromný sektor sa nezastaviteľne rozrastá a do vesmíru sa chystajú prvé plne komerčné posádky, ktoré nebudú ani zďaleka tak „dokonale“ disciplinované, ako astronauti vládnych agentúr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom