Americký startup Rivian, ktorý sa venuje vývoju a výrobe elektrických vozidiel, má nemalý problém. Elon Musk sa v podcaste pre Automotive News vyjadril k žalobe, ktorú Tesla podala na konkurenčnú automobilku. Uviedol, že to, ako Rivian získaval zamestnancov, je pytliactvom.

Rivian čelí žalobe zo strany kalifornskej automobilky z dôvodu, že zamestnal minimálne štyroch bývalých pracovníkov Tesly, ktorí mali do tejto spoločnosti priniesť dôverné dokumenty týkajúce sa stratégie a výroby v Tesle. Viac o žalobe, o ktorej sme ťa informovali ešte minulý mesiac, si môžeš prečítať v tomto článku.

Teraz sa však k žalobe vyjadril samotný Elon Musk, ktorý bol hosťom Jasona Steina v podcaste pre portál Automotive News. V jednej z otázok sa Elona opýtal, či Rivian „pytliači“ na jeho zamestnancov. Musk bez váhania potvrdil, že sa jedná o absolútne pytliactvo.

„Myslím, že to nie je obrovské percento, ale určite ukradli určité množstvo duševného vlastníctva Tesly,“ vyjadril sa Elon k žalobe, v ktorej sa hovorí aj o tom, že bývalí zamestnanci si so sebou zobrali veľmi citlivé informácie po tom, čo sa rozhodli pracovať pre Rivian.

Ako informuje Teslarati, bývalí zamestnanci ukradli informácie pomocou USB kľúčov a počítačov, pričom vysoko citlivé dokumenty potom odovzdali konkurencii.

Vyšetrovatelia, ktorí vypočúvali niektorých zamestnancov Rivianu, zistili zaujímavú informáciu. Minimálne jeden z nich sa priznal, že pri zmene zamestnávateľa si vzal so sebou niektoré tajné informácie.

V žalobe sa uvádza, že napríklad Tami Pascale, bývalá manažérka náboru zamestnancov v Tesle, vzala so sebou najmenej desať dôverných dokumentov, ktoré umožnili automobilke Rivian osloviť a stiahnuť na svoju stranu veľmi kvalifikovaných inžinierov pracujúcich v Tesle.

Nenechaj si ujsť
Konkurent Tesly vybuduje vlastnú sieť rýchlonabíjačiek. Najal si na to zamestnancov Muskovej automobilky

Prílišná otvorenosť Tesly?

Tesla bola v minulosti výrazne otvorená v prípade interných informácií. Musk viackrát uviedol, že patenty spoločnosti sú otvorené a môžu sa voľne používať. Tým však nemal na mysli kradnutie zamestnancov a duševného vlastníctva svojej automobilky.

Napriek tomu zostáva otvorený pomoci ostatným výrobcom batérií alebo elektromobilov, najmä pokiaľ sa zvýši tlak na trvalo udržateľnú dopravu. „Snažíme sa o zvýšenie povedomia o trvalo udržateľnej energii, nie o zničenie konkurencie,“ uviedol Elon Musk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom