Tesla disponuje oproti konkurentom v oblasti elektromobility veľkou výhodou v tom, že má globálnu sieť vlastných rýchlonabíjačiek Supercharger. V šlapajách Muskovej automobilky sa však chce vydať aj doposiaľ nie príliš známa spoločnosť Rivian, ktorá si na vybudovanie vlastnej siete staníc pre rýchlonabíjanie dokonca najala bývalých zamestnancov Tesly, píše InsideEVs.

Prvé elektromobily na trhu budúci rok, nabíjacie stanice tiež

O spoločnosti Rivian sme naposledy písali ešte v roku 2018, kedy odhalila svoj špičkový elektrický pick-up R1T, ktorý disponuje výkonom až do 560 kW a dojazdom 650 kilometrov.  Ten má spolu s trojradovým SUV R1S automobilka uviesť na trh už budúci rok a môže tak zamiešať karty na poli objemnejších elektromobilov.

Ako informoval portál Electrek, Rivian však plánuje nasledovať svojho azda najväčšieho konkurenta, Teslu, pričom plánuje vybudovať vlastnú sieť rýchlonabíjačiek s názvom Rivian Adventure Network. Ak ťa zaujíma, prečo je v názve aj slovo „adventure“, čiže dobrodružstvo, tak je to z dôvodu, že automobilka sa chce najskôr zamerať na zastávky v teréne či národné parky.

Zobraziť celú galériu (2)
Rivian R1S / Zdroj: Rivian

Spoločnosť si dokonca najala niektorých bývalých zamestnancov Tesly, ako napríklad bývalého vedúceho manažéra Tesly Carringtona Bradleyho, ktorý stál pri zrode globálnej siete staníc Supercharger a počas jeho pôsobenia prešla Tesla z výstavby 50 na 150 staníc ročne.

Z Tesly do Rivianu okrem neho smeruje aj Kit Ahuja, ktorý dostane pozíciu riaditeľa siete Rivian Adventure Network.

Pri predstavení pick-upu Rivian R1T hovoril výrobca o nabíjaní až do 160 kW na rýchlonabíjačkách, pričom prototyp bol vybavený portom so štandardom CCS.

Podľa dostupných informácií majú pripravované stanice disponovať DC nabíjačkami s výkonom až 200 kW, pričom každá z nich dokáže nabíjať dve vozidlá naraz.

Prečítaj si tiež
Na Slovensku pribudlo množstvo nových nabíjacích staníc od ZSE a GreenWay. Tu sú miesta, kde ich nájdeš

Je však dôležité poznamenať, že táto sieť bude na začiatku naozaj veľmi malá. Automobilka pre InsideEVs uviedla, že sa bude sústrediť na budovanie nabíjacej infraštruktúry na strategických miestach, pričom jedna z prvých staníc značky Rivian by mala byť dostupná v meste Moab v americkom Utahu v priebehu budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom