Americkej komisii pre cenné papiere sa znovu nepáčil nedávny tweet Elona Muska, ktorý mal porušiť záväznú dohodu uzatvorenú po tom, čo bol vyšetrovaný kvôli inému príspevku pred niekoľkými mesiacmi. Celé sa to pritom môže skončiť až na súdnom vypočúvaní. 

Ľudia ako Elon Musk to majú na sociálnych sieťach ťažké. Musia si dávať veľký pozor na to, čo a kedy publikujú a aké informácie vypustia do sveta. Pár slov pritom môže výrazne ovplyvniť to, ako sa hýbu ceny akcií, pričom v niektorých prípadoch aj veľmi malá odchýlka môže znamenať stratu, prípadne zisk niekoľkých miliónov.

Dôkazom je kauza z minulého roka, kedy Elon Musk pridal príspevok o tom, že Tesla prejde do súkromných rúk investorov zo Saudskej Arábie, čo však nebola úplná pravda. Rovnaká komisia ho preto obvinila z podvodu a celé sa to niekoľko týždňov ťahalo po súdoch, až Elon Musk nakoniec odišiel z pozície predsedu predstavenstva. Podmienkou však bolo, že každý jeho tweet musí prejsť právnym schválením predtým, než vôbec bude publikovaný.

Dohoda bola porušená

Komisia pre cenné papiere (SEC) označila nedávny tweet ako porušenie danej dohody, nakoľko príspevok nemal prejsť schvaľovaním a Musk ho zverejnil bez odobrenia. Týkal sa pritom počtu vyrobených Tesla vozidiel, pričom v ňom spomenul, že v tomto roku sa ich má vyrobiť až pol milióna. Investorom bolo pritom pred pár týždňami oznámený počet 400 000 vozidiel. SEC to následne vyhodnotila ako porušenie zmluvy.

Následne bol daný tweet doplnený o informáciu, že skutočne sa v tomto roku odhaduje produkcia pol milióna vozidiel, no zákazníkom má byť doručených spomenutých 400 000. Pol milióna áut je počet, ktorý by bol dosiahnutý pri ideálnych podmienkach a bez problémovej prevádzke, čo však nie je vôbec zaručené. Aj preto sa reálny odhad počtu vyrobených kusov pohybuje v rozmedzí 350 – 500 tisíc áut.

Pravdepodobne sa to nakoniec aj tak dostane až pred súd, kde budú musieť obe strany navzájom argumentovať. V prípade dokázania porušenia dohody, by mohol dostať Elon nanajvýš pokutu. Sám v istom rozhovore priznal, že nenechá nikoho rozhodovať o tom, čo bude zverejňovať na internete a že danú agentúru v podstate ani nerešpektuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom