V priebehu augusta zverejnil CEO Tesly na Twitteri nečakaný príspevok, v ktorom uvažoval o prevzatí spoločnosti do súkromných rúk, pričom mal mať na tento krok aj dostatok financií. Komisia pre cenné papiere a burzu však toto jeho rozhodnutie teraz potrestala. CEO Tesly, Elon Musk, sa musel vzdať miesta predsedu predstavenstva spoločnosti po tom, čo ho komisia obvinila zo zavádzania investorov, ktorým narobil nemalé škody.

Pred pár týždňami sa Elon Musk vo svojom tweete rozhodoval o prevzatí Tesly do súkromných rúk a dokonca mal mať po rokovaniach v Saudskej Arábii aj dostatok investorov a financií, aby odkúpil spoločnosť za 420 dolárov za akciu. Tieto tvrdenia spochybnila Komisia pre cenné papiere a burzu, ktorá ho obvinila z podvodu a začala veľké vyšetrovanie. Musk a Tesla tak musia teraz osobitne zaplatiť až 20 miliónov dolárov ako odškodné pre investorov vrámci súdneho procesu.

Elon Musk odstúpil

Napriek potencionálnym zdrojom financií Musk nemal platnú dohodu, ktorá by jednoznačne umožnila stiahnuť Teslu z burzy do súkromného vlastníctva. Kvôli tomu mu tak teraz bola udelená mastná pokuta a dokonca sa musel vzdať svojho miesta predsedu predstavenstva spoločnosti na minimálne najbližšie 3 roky. Musk ale naďalej zostáva ako CEO Tesly. Zároveň bude nad jeho ďalším konaním dohliadať advokát, ktorý bude dávať pozor na každý jeho tweet a ďalšie rozhodnutia.

CEO Tesly Elon Musk
Zobraziť celú galériu (0)
EVANNEX Tesla Accessories/Pinterest

Nenechaj si ujsť
Elon Musk v rozhovore priznal, že tento rok je preňho najťažším v celej kariére

Spočiatku mala byť dohoda omnoho výhodnejšia. Muska pôvodne čakala pokuta 10 miliónov dolárov a strata miesta predsedu na 2 roky. K schváleniu týchto podmienok nechýbalo veľa a dokonca už boli podľa portálu New York Times pripravené aj tlačové správy. CEO Tesly však na tieto podmienky nakoniec nepristúpil, čo viedlo k rozhodnutiu Komisie pre cenné papriere a burzu obviniť ho z podvodu s cennými papiermi. Elon Musk sa dokonca nesmel priznať a ani poprieť, či je toto obvinenie pravdivé, alebo falošné. Práve táto podmienka mala tohto moderného vizionára donútiť k odstúpeniu od pôvodnej dohody.

Vyšetrovanie sa rozbehlo naplno

Nakoniec ho tak stihol ešte tvrdší trest. Vyšetrovanie proti jeho konaniu a obvinenia stále trvajú, pričom prvé pojednávanie na súde sa uskutoční vo februári budúceho roka. Na súde však Muska zažalovali aj viacerí akcionári spoločnosti, ktorí kvôli jeho údajnej manipulácii trhom prišli o množstvo peňazí. Kontroverzné tweety a rozhodnutia tak majú vážnu dohru. Koniec tohto problému nemusí byť pre Elona Muska vôbec šťastný, no o všetkom rozhodne až súd na základe výsledkov vyšetrovania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom