Elon Musk si na svojej sociálnej sieti X, kedysi Twitter, poplietol animáciu s vlastnou raketou Starship. Na svojom profile zdieľal obrázok rakety počas toho, ako sa druhý stupeň oddeľoval od prvého, avšak reakcie na seba nenechali dlho čakať a k tvorbe sa priznal aj jej tvorca, ktorý odviedol neuveriteľnú prácu – aj keď animácia vznikla prevažne ešte pred testom, je ťažké rozoznať ju od reality.

Dal si záležať

Animácia, ktorú vytvoril Alexander Svan, je natoľko presná a podobná realite, že si ju človek ľahko spletie so skutočnou misiou, ktorá sa odohrala v sobotu. Že ide len o render však najviac prezrádza predovšetkým vysoká kvalita, ktorú skutočné snímky a zábery z misie nemajú – Musk sa zatiaľ neopravil, avšak komunitné poznámky pod jeho príspevkom upozorňujú, že nejde o skutočný záber.

Azda jediné, v čom sa reálna misie od animácie až po oddelenie stupňov líšila, je spoľahlivosť motorov. Kým Svan predpokladal, že prvý stupeň s názvom Super Heavy o pár motorov príde, v skutočnosti fungovali všetky až do oddelenia stupňov zdanlivo bezchybne.

Musk však na svojom profile zdieľal aj niekoľko ďalších snímok, ktoré už boli skutočné a takisto vyrazili dych. Zrejme najfascinujúcejší je pohľad na raketu počas oddeľovania stupňov a tiež na plamene merajúce vyše 300 metrov, ktoré produkoval prvý stupeň.

O pár týždňov znovu

Prekvapivou správou, ktorú Musk priniesol, je, že Starship môže byť pripravená na ďalší let už o 3 až 4 týždne. Teoreticky tak môžeme vidieť ďalší test ešte tento rok – teda za predpokladu, že to dovolia úrady. Zatiaľ to však vyzerá, že k žiadnym významným problémom nedošlo.

SpaceX však najprv musí vyhodnotiť poslednú misiu, z ktorej získal veľké množstvo dát a implementovať rôzne zmeny, ktoré si bude Starship vyžadovať. Zásadnou zmenou bude priebeh oddeľovania stupňov, ktorý zrejme spôsobil zlyhanie prvého stupňa. Čo spôsobilo zlyhanie druhého stupňa zatiaľ známe nie je.

Či to SpaceX stihne do mesiaca je otázne, keďže podobný odhad mal Musk aj po prvom teste, avšak nakoniec sa ukázalo, že Starship potrebovala oveľa viac príprav a rovnako tak aj odpaľovacia rampa. Tá však tentoraz prežila bez ujmy a spoločnosti ušetrí množstvo času.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP