Automobilka Volkswagen dnes oficiálne predstavila svoju elektrickú novinku, prvé SUV kupé na batériu s označením VW ID.5. Ako sme predpokladali, ide iba o vzhľadovo športovejší VW ID.4, avšak s drobnými technickými vylepšeniami.

Nemecká automobilka predstavila popri klasickej ID.5 aj ostrejšiu verziu s prívlastkom GTX.

Tá, podobne ako ID.4 GTX disponuje pohonom všetkých štyroch kolies, výkonom 299 koní a mierne agresívnejším dizajnom.

NEPREHLIADNI
Zobral som 300-koňový elektromobil a ťahal s ním karavan. Dojazd zrazil šialene, no výsledok jazdy prekvapil

Klasická ID.5 s pohonom zadnej nápravy má dve výkonnostné konfigurácie, 174 koní alebo 204 koní. Všetky motorizácie budú na úvod k dispozícii iba s najväčšou 77 kWh batériou. Tá zabezpečí dojazd na úrovni 520 km, respektíve 480 km pri verzii GTX.

Tretia generácia softvéru prináša vylepšenia

Zásadnejších noviniek a prekvapení sme sa, žiaľ, nedočkali, no ID.5 debutuje s novou generáciou softvéru už v základe. Tretia generácia systému vylepšuje fungovanie asistentov a hlasové ovládanie prináša systém učenia sa.

NEPREHLIADNI
Spaľováky od VW „umierajú“. ID.4 je dizajnom ako z inej planéty, no trpí technickými nedostatkami

To najzaujímavejšie, čo tretia generácia systému prináša, je zvýšenie maximálneho nabíjacieho výkonu až na 135 kW. Model ID.4 sa v najvyššej konfigurácii zvládne nabíjať výkonom iba 125 kW.

Volkswagen však začal využívať takzvané OTA aktualizácie, novú generáciu systému preto dostanú aj staršie modely a tým pádom by sa mal nabíjací výkon navýšiť aj pri modeli ID.4.

Vidieť ho môžeš už o pár dní

Nový Volkswagen ID.5 zažije slovenskú premiéru už 12. novembra, kde inde než v showroome Mooncity e-mobility v bratislavskom Auparku. Ceny a dostupnosť nám automobilka zatiaľ neprezradila, no veríme, že sa tak stane práve počas slovenskej premiéry prvého elektrického SUV kupé od VW.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú