Kempovanie je predovšetkým aktivita letných mesiacov, no ak máš karavan, kemping ti nerobí problém ani na jeseň, kedy už bývajú noci o čosi chladnejšie. Ja som si kemping v karavane vyskúšal na vlastnej koži a spoločníka pri vlečení jednotonového prívesu mi robil výkonný elektromobil VW ID.4 GTX. Ako si elektrické auto poradilo s ťahaním karavanu?

Klasický VW ID.4 som mal možnosť testovať už pár týždňov dozadu a musím uznať, že celkovo sa mi elektrická novinka z Nemecka zapáčila. Áno, auto trpelo pár technickými nedostatkami, no elektromobily z rodiny ID už postupne začali získavať OTA aktualizácie, takže automobilka tieto problémy dokáže hravo odstrániť aj na diaľku.

Auto ako také som preto poznal veľmi dobre, ID.4 GTX sa ale oproti klasickej ID.4 líši predovšetkým výkonom. Aktuálne najvýkonnejší elektromobil VW disponuje pohonom všetkých štyroch kolies a výkonom až 300 koní.

Papierovo možno ide o parametre športového sedanu či hot hatchu, no ID.4 GTX je predovšetkým výkonné rodinné SUV, a tak som sa rozhodol, že miesto klasického testu vezmem ostrú ID.4 na výlet.

V recenzii sa dozvieš:

  • V čom je ID.4 GTX iné oproti klasickej verzii
  • Ako sa líši spotreba ostrejšej verzie od bežnej ID.4
  • Či je elektromobil vhodný na ťahanie obytného prívesu
  • Ako sa zvýši spotreba ID.4 GTX so zapojeným karavanom
  • Ako často budeš musieť nabíjať
  • Aká je ideálna rýchlosť pri jazde elektromobilom s karavanom
  • Ako si poradil VW ID.4 GTX pri ťahaní karavanu po výkonnostnej stránke

Ako som už spomínal v úvode, ID.4 GTX sa od klasickej verzie líši najmä pohonnou sústavou. Ostrá verzia dostala dvojicu elektromotorov a pohon všetkých štyroch kolies.

Michal Varga/FonTech

Predný elektromotor má výkon 95 koní, zadný až 204 koní, čo vo výsledku prináša systémový výkon presne 299 koní. Papierovo zrýchli ID.4 GTX z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy. 

Michal Varga/FonTech

O napájanie sa napokon stará batéria s kapacitou 77 kWh, čo je aktuálne najvyššia možná kapacita akumulátora, ktorú si zákazníci môžu pri elektromobiloch na platforme MEB navoliť.

Michal Varga/FonTech

Prejdime ale od technických detailov k tým jazdným a emočným. Druhý elektromotor pri verzii GTX je naozaj cítiť, auto je vďaka nemu citeľne svižnejšie, než klasická ID.4. Rozhodne nejde o najrýchlejší elektromobil, no ten pocit zrýchlenia v kombinácii s robustnosťou auta je unikátny.

Michal Varga/FonTech

ID.4 GTX má nielen vyšší výkon a lepšie zrýchlenie v porovnaní s modelom bez športového prívlastku. Pri ostrejšej verzii sa, žiaľ, zvýšila aj priemerná spotreba. Obe autá som testoval v pomerne teplých mesiacoch, podmienky sú preto porovnateľné.

Michal Varga/FonTech

Zatiaľ čo klasická ID.4 si na diaľnici pri 130-ke potiahla v priemere 24 kWh/100 km, pri ostrejšej GTX to bolo až niečo málo cez 27 kWh/100 km. Spotreba v meste je ale takmer identická, s ID.4 GTX sa mi dokonca podarilo zajazdiť ešte o pár desatín kWh úspornejšie, no mestské podmienky neboli v oboch prípadoch rovnaké. Rátať ale môžeš s mestskou spotrebou okolo 17 kWh/100 km.

Michal Varga/FonTech

Konečne sa ale dostávam k tej najdôležitejšej časti celého testu, k ťahaniu karavanu. Spoločnosť Karavany Bratislava nám zapožičala jeden zo svojich nádherných kúskov.

Mário Šimovič/FonTech

Išlo o menší model s hmotnosťou okolo 1000 kg. V tomto smere si treba dávať obrovský pozor, aby celková hmotnosť karavanu a vozidla neprekročila 3,5 tony.

Mário Šimovič/FonTech

Pri elektromobiloch s hmotnosťami nad 2 tony sa to môže stať veľmi jednoducho, niektoré karavany totiž vážia aj viac ako 1300 kg, a tak súčet hmotností môže hravo prekonať spomínané 3,5 tony. Moja súprava auta a karavanu teda dohromady vážila 3,2 tony, čo je už naozaj slušná váha a záťaž pre elektromotory s baterkou. 

Mário Šimovič/FonTech

S obytným prívesom sa ale prevažne jazdí po okreskách a diaľnici, no Volkswagen ID.4 GTX mi už v meste ukázal svoje prvé benefity, prečo je toto auto vhodné na ťahanie širokého prívesu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú