Automobilka Alpine, ktorá je dcérskou značkou francúzskeho Renaultu, nedávno poodhalila trojicu nových modelov. Tie však budú plne elektrické a prvý z nich príde už v roku 2024, informuje InsideEVs.

Segment športových automobilov je pomerne veľký a veľká je aj zákaznícka základňa, nie je sa preto čomu diviť, že takmer každá automobilka prináša okrem klasických modelov aj rôzne „ostrejšie“ verzie.

Vo VW nesú označenie R, BMW si svoje športové kúsky označuje písmenkom M a francúzsky Renault ich donedávna označoval písmenami RS. Francúzsky automobilový gigant má pod sebou aj rýdzo športovú značku Alpine, ktorej však doposiaľ nevenoval až toľko pozornosti, koľko by si možno zaslúžila.

Renault

To sa ale teraz mení, Renault má v pláne presmerovať viac financií práve pre značku Alpine a zároveň ohlásil tri nové, plne elektrické, no hlavne športové modely. Pôjde tak o klasické Gran Coupé, ktoré má vychádzať z modelu Alpine A110, ďalej je to ostrý elektrický hot hatch a nakoniec príde automobilka aj s vyšším športovým SUV/crossoverom.

Prvý model už do troch rokov

Prvý športový kúsok z dielne Alpine by sme mali vidieť už v roku 2024 a podľa všetkého to bude práve hot hatch, ktorý vychádza z pripravovaného Renaultu 5. Všetky novinky Alpine budú stáť na koncernovej platforme určenej pre elektromobily.

V prípade hot hatchu to je platforma CMF-BEV, ktorá je určená pre menšie elektromobily a na ktorej teda bude stáť aj pripravovaný elektrický Renault.

NEPREHLIADNI
Renault odhalil elektrickú verziu slávneho Megane, razom je z neho úplne iné auto

Dvojica väčších modelov „vyrastie“ na platforme CMF-EV. Väčšie SUV by mohlo ponúknuť pohon všetkých štyroch kolies, kdežto elektrická A110 bude s najväčšou pravdepodobnosťou disponovať iba pohonom zadnej nápravy po vzore svojej dvojičky so spaľovacím motorom.

Renault

Viac ako 400 koní a dojazd cez 400 km

Portál Carwow zašiel v skúmaní detailov ešte hlbšie. Očakáva, že elektrické SUV od Alpine ponúkne výkon viac ako 400 koní a že práve tento model bude prvým, s ktorým príde automobilka na trh.

Renault

Dojazd sa má pohybovať na úrovni 400 km, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za menej ako 5 sekúnd a cenovka tohto modelu bude nastavená niekde na úrovni 70 000 €. Elektrické SUV od Alpine by malo zdieľať väčšinu komponentov s koncernovým bratrancom Nissan Ariya.

Časový rámec, kedy na trh prídu ďalšie dva športové elektrické modely, zatiaľ odhadnúť nevieme. Rozhodne sa ale tešíme, že ani elektrifikácia automobilového segmentu „nezabila“ športové kúsky určené na bežné cesty a bežné vozenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom