Renault dnes svetu ukázal prototyp nového futuristického elektromobilu, ktorého dizajn vychádza z legendárneho modelu Renault 5. Takto vyzerá Renault 5 EV, ktorý prináša kombináciu retro a moderného dizajnu, píše Motor1.com.

Malé mestské elektromobily nemusia byť len fádne vyzerajúce presúvadlá, ktorých jedinou úlohou je preniesť ťa z bodu A do bodu B s čo najnižšou spotrebou. Malý elektromobil môže vyzerať aj dobre, koniec koncov, na trhu už máme niekoľko takýchto kúskov, ako napríklad Mini Cooper SE, či Smart EQ ForFour.

Renault

V neposlednom rade aj model Zoe od Renaultu je veľmi pohľadné auto, no to, čo ukázala automobilka dnes, vyzerá jednoducho úchvatne. Moderná verzia modelu Renault 5 má byť súčasťou 10 nových elektromobilov, ktoré plánuje automobilka uviesť na trh v najbližších rokoch.

Ako píše Engadget, do roku 2025 chcú elektrifikovať až 30 % zo svojej flotily ponúkaných modelov. V súčasnosti Renault ponúka 8 rôznych motorizácií, no do budúcna plánuje ponuku zúžiť na 4, a to hybrid, elektrický pohon, vodík a diesel.

Prvým z novej ponuky elektromobilov by mal byť práve Renault 5 EV, ktorý spája retro dizajn s moderným a technológiami, čo z neho robí naozaj príťažlivé vozidlo. Hranaté predné svetlá sú ako vystrihnuté z pôvodného Renaultu 5, dostali však LED technológiu a prepracovanú grafiku.

Číslo 5 sa nachádza takmer všade, v tuneloch na prívod vzduchu, na bokoch vozidla a dokonca aj v zadnom svetle, ktorého ľavá a pravá strana je prepojená LED pásikom. Technické špecifikácie prototypu nepoznáme, no nakoľko má ísť o mestské vozidlo, dojazd a výkon zrejme nebudú nejako oslnivé.

Viac elektromobilov v rámci podznačky Mobilize

Skupina Renault plánuje v rámci mestskej elektromobility priniesť viacero modelov pod novou značkou Mobilize. Vidieť by sme mali dvojicu elektromobilov určených na zdieľanie, či elektromobil ako stvorený pre doručovanie v rámci miest. Do roku 2030 má táto dcérska značka zabezpečovať až 20 % výnosov celej skupiny Renault.

Renault

Prvým prototypom je dvojmiestny model ZE-1 vhodný na služby zdieľania automobilov. ZE-1 disponuje systémom výmeny batérií, aby bolo možné využívať vozidlo nonstop a nebolo potrebné čakať na jeho nabitie. Ďalším plusom pre ekológiu je, že by mal byť vyrobený minimálne z 50 % z recyklovaných materiálov a na konci jeho života ho bude možné zrecyklovať až z 95 %.

Nová „základňa“ na výrobu elektromobilov od Renaultu vyrastie niekde na severe Francúzska. Okrem toho plánujú aj spoločný podnik s americkou spoločnosťou Plug Power, ktorý bude slúžiť na výrobu vodíkových vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú