Plnohodnotné elektrické lietadlo nemusí byť vzdialená budúcnosť. Podľa Elona Muska by mohlo prísť vo veľmi dohľadnej dobe. O téme píše Electrek.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Napriek tomu, že rôzne projekty týkajúce sa elektrických lietadiel sú už na svete, ako napríklad Pipistrel Alpha Electro alebo eFusion od Siemens a Magnus, táto technológia stále potrebuje výrazné zlepšenia, aby sme sa dočkali plnohodnotného lietania na elektrický pohon.

CEO Tesly vidí potenciál aj inde ako v elektrických autách

Elon Musk teraz začal diskutovať o potenciáli elektrických lietadiel a podľa neho by mohlo prvé komerčné lietadlo s elektrickým pohonom prísť za približne 5 rokov. Musk však už dlho hovorí o elektrifikácii všetkých druhov dopravy okrem rakiet, pričom Tesla a SpaceX dokonca pred pár rokmi povedali, že majú návrh na elektrické lietadlo VTOL, ktoré dokáže vzlietnuť a pristáť vertikálne, ale jeho výroba sa nikdy nezačala, píše Electrek.

Zobraziť celú galériu (0)
Pipistrel Alpha Electro - Screenshot / Youtube / AVweb

Nenechaj si ujsť
Elon Musk: Pick-up bude stáť menej ako 50 000 a bude lepší ako najpredávanejší pick-up súčasnosti

Cez víkend však Musk diskutoval na Twitteri o vylepšeniach, ktoré sú potrebné na elektrický pohon lietadiel. Hlavnou zmenou podľa neho musí prejsť energetická hustota batérií. „Jet A (petrolej) má oveľa vyššiu hustotu energie ako Li-ion, ale elektrické motory vážia oveľa menej a premieňajú uskladnenú energiu na pohyb lepšie ako spaľovacie,“ píše Musk.

Prelomová energetická hustota Li-Ion batérií, pri ktorej porážajú petrolej, je podľa Muska približne 400 Wh/kg a súčasné vysokocyklové batérie dosahujú iba okolo 300 Wh/kg hustoty energie. Batérie s energetickou hustotou presahujúcou 400 Wh/kg majú podľa neho prísť približne o 5 rokov, čo Musk berie ako prelomový bod vo výrobe elektrických lietadiel.