Plnohodnotné elektrické lietadlo nemusí byť vzdialená budúcnosť. Podľa Elona Muska by mohlo prísť vo veľmi dohľadnej dobe. O téme píše Electrek.

Napriek tomu, že rôzne projekty týkajúce sa elektrických lietadiel sú už na svete, ako napríklad Pipistrel Alpha Electro alebo eFusion od Siemens a Magnus, táto technológia stále potrebuje výrazné zlepšenia, aby sme sa dočkali plnohodnotného lietania na elektrický pohon.

CEO Tesly vidí potenciál aj inde ako v elektrických autách

Elon Musk teraz začal diskutovať o potenciáli elektrických lietadiel a podľa neho by mohlo prvé komerčné lietadlo s elektrickým pohonom prísť za približne 5 rokov. Musk však už dlho hovorí o elektrifikácii všetkých druhov dopravy okrem rakiet, pričom Tesla a SpaceX dokonca pred pár rokmi povedali, že majú návrh na elektrické lietadlo VTOL, ktoré dokáže vzlietnuť a pristáť vertikálne, ale jeho výroba sa nikdy nezačala, píše Electrek.

Zobraziť celú galériu (0)
Pipistrel Alpha Electro - Screenshot / Youtube / AVweb

Nenechaj si ujsť
Elon Musk: Pick-up bude stáť menej ako 50 000 a bude lepší ako najpredávanejší pick-up súčasnosti

Cez víkend však Musk diskutoval na Twitteri o vylepšeniach, ktoré sú potrebné na elektrický pohon lietadiel. Hlavnou zmenou podľa neho musí prejsť energetická hustota batérií. „Jet A (petrolej) má oveľa vyššiu hustotu energie ako Li-ion, ale elektrické motory vážia oveľa menej a premieňajú uskladnenú energiu na pohyb lepšie ako spaľovacie,“ píše Musk.

Prelomová energetická hustota Li-Ion batérií, pri ktorej porážajú petrolej, je podľa Muska približne 400 Wh/kg a súčasné vysokocyklové batérie dosahujú iba okolo 300 Wh/kg hustoty energie. Batérie s energetickou hustotou presahujúcou 400 Wh/kg majú podľa neho prísť približne o 5 rokov, čo Musk berie ako prelomový bod vo výrobe elektrických lietadiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom