Slovenské elektrárne spájajú sily s domácou technologickou spoločnosťou Fuergy, ktorá sa venuje vývoju batériových úložísk. Na základe novej spolupráce dodá Fuergy elektrárňam batériové úložiská s celkovou kapacitou 3,24 MWh, informuje spoločnosť na svojom webe.

Slovenské elektrárne a Fuergy už jeden spoločný projekt majú. Energetické úložisko brAln spoločnosti Fuergy je nainštalované spolu s fotovoltaikou v meste Humenné a tento projekt zatiaľ vykazuje skvelé výsledky.

Aj preto sa Slovenské elektrárne rozhodli spoluprácu rozšíriť a nakúpiť ďalšie úložiská  v celkovej kapacite cez 3 MWh. Ako informuje Fuergy, nepôjde o jedno mega-úložisko, ale kapacita sa rozloží na viacero miest po celom Slovensku.

Fuergy

„Batériové úložiská budú postupne inštalované u neregulovaných zákazníkov Slovenských elektrární, ktorí prejavili záujem o batériové úložisko, prípadne aj fotovoltaiku na lízing v rámci ponuky Energia ako služba. Úložiská sa, rovnako ako v Humennom, postarajú o optimalizáciu spotreby a výroby elektriny odberného miesta, a zároveň o reguláciu výkyvov v prenosovej sústave,“ píše Eva Almašiová na webe spoločnosti Fuergy.

Najväčší projekt v histórii spoločnosti

Vďaka novej dohode spoločnosť Fuergy strojnásobí svoju súčasnú inštalovanú kapacitu. Aktuálne má na svojom konte inštaláciu dvoch veľkokapacitných a niekoľko menších úložísk v celkovej kapacite približne 1,6 MWh.

Zatiaľ ide o jedinú slovenskú firmu, ktorej sa na v našej krajine podarilo veľkokapacitné batériové úložiská úspešne zapojiť a prevádzkovať s atraktívnou návratnosťou.

Stabilnejšia sieť, ktorá sa vo finále oplatí aj finančne

„Riadenie úložiska a fotovoltaiky nielen podľa potrieb odberného miesta, ale aj podľa potrieb prenosovej sústavy a obchodného systému dodávateľa elektriny, prináša množstvo výhod, okrem iného aj výrazné úspory na nákladoch, ktorými sa vstupná investícia postupne spláca. Z pohľadu financujúcej tretej strany tak ide o zaujímavý spôsob investovania do udržateľných technológií. Naviac, vďaka našim úložiskám vedia Slovenské elektrárne – energetické služby ponúkať inovatívne produkty a služby, ktoré prinášajú okamžitý pozitívny cash flow,“ dodáva Almašiová.

Fuergy

„Bez technológií na uskladňovanie energie však iba ťažko prejdeme na zelenú energetiku. O tom, že smart batériové úložiská sa stanú novým štandardom na energetickom trhu, svedčí aj iniciatíva Ministerstva hospodárstva, ktoré chce do roku 2026 dosiahnuť až 68 MW skladovacej kapacity.“

Slovensko sa pripravuje na elektrickú budúcnosť

Spoločnosť ZSE Energia zas plánuje v obci Nižná v okrese Piešťany vybudovať veľkokapacitné batériové úložisko. Jeho úlohou bude v každom momente dňa zachovávať rovnováhu medzi energetickou výrobou a spotrebou a eliminovať výkyvy v energetickej sieti.

Celkové investičné náklady na vybudovanie energetického batériového úložiska odhaduje spoločnosť na 24 – 32 miliónov eur. ZSE Energia ráta s výstavbou úložiska v roku 2024 a s jeho využívaním od roku 2025.

Vybraná lokalita sa nachádza v blízkosti jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach aj v blízkosti elektrickej stanice Západoslovenskej distribučnej vo Veľkých Kostoľanoch. „Vďaka flexibilite a rýchlej reakcii batériového úložiska je možné pomáhať eliminovať výkyvy v energetickej sieti a zachovávať tak jej bezpečný chod. Riešenie dokáže plniť viacero funkcií, akými sú podporné služby, optimalizácia odchýlky v sieti či podpora rozvoja obnoviteľných zdrojov,“ uvádza sa v zámere pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Batériové úložisko bude mať inštalovaný výkon 35 MW a kapacitu 35 MWh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú