Na planéte donedávna neexistoval žiaden rýchlejší sériový automobil než Tesla Model S Plaid. Chorvátska automobilka Rimac však následne predstavila svoj hyperšport Nevera, ktorý sa stal oficiálne najlepšie zrýchľujúcim produkčným autom na štvrť míle. Tieto dve beštie si to teraz proti sebe rozdali v epickom šprinte, video zverejnil kanál DragTimes.

Súboj dvoch najrýchlejších áut na planéte. Pokojne takto môžeme nazvať závod medzi Rimacom Nevera a Teslou Model S Plaid. Zatiaľ čo jedno auto je čistokrvný superšport, to druhé je luxusný rodinný sedan, ktorý sa ale nezľakne žiadneho šprintu.

Rimac Nevera, ktorý sa postavil proti Tesle „na čiaru“, je druhým zo 150 kusov, ktoré automobilka celkovo vyrobí. Disponuje štvoricou elektromotorov s kombinovaným výkonom 1914 koní a jeho cena začína na sume cez 2 milióny eur.

DragTimes/YouTube/Screenshot

Na druhej strane tu je nová Tesla Model S Plaid, ktorá má „len“ trojicu elektromotorov a výkon 1020 koní. Jej cena pritom štartuje na sume niečo málo cez 100 000 € a miesto jedného Rimacu Nevera by si tak mohol kúpiť až 20 najnovších a aktuálne najrýchlejších Tesiel.

Oba kúsky disponujú pohonom všetkých štyroch kolies a oba elektromobily boli obuté na rovnakých pneumatikách Michelin Pilot 4S. Jediný rozdiel bol v nabití batérie, Rimac bol dobitý na 88 %, zatiaľ čo Tesla mala plných 100 % kapacity.

Výkon hovorí jednoznačne v prospech chorvátskeho superšportu, no realita ťa zrejme poriadne prekvapí. Veď presvedč sa sám v spomínanom videu, šprint začína v čase 5:15.

Rozdiel v čase je minimálny

Zrejme si tušil, ako tento šprint dopadne a Rimac Nevera musí Teslu Model S Plaid jednoznačne poraziť. Nevera síce vyhrala, no až tak jednoznačné to nebolo. Ak si navyše vezmeme do úvahy cenový a výkonnostný rozdiel, môžeme povedať, že Tesla, aj napriek svojej porážke, môže z preteku odchádzať so cťou.

DragTimes/YouTube/Screenshot

Tesla Model S Plaid dosiahla čas na štvrť míle za 9,27 sekundy, Rimac Nevera to zvládol za 8,58 sekundy. To nie je ani sekundový rozdiel medzi rodinným autom a čistokrvným športiakom.

Z 0 na 100 km/h zrýchlila Tesla za 2,17 sekundy, Rimac to zvládol za rovné 2 sekundy. Väčší rozdiel je už pri zrýchlení zo 100 na 200 km/h. V tomto prípade Rimac Teslu absolútne zničil. Nevera dosiahla čas 2,95 sekundy, Model S Plaid „až“ 4,06 sekundy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú