Rimac Nevera je oficiálne najlepšie zrýchľujúcim produkčným autom na svete. Hyperšport chorvátskej automobilky stanovil nový svetový rekord na štvrť míle, informovala automobilka v tlačovej správe pre médiá.

Elektrický hyperšport sa nedávno zúčastnil pretekov drag race na Famoso Raceway, kde sa mu oficiálne podarilo stanoviť nový svetový rekord v preteku na štvrť míle. Automobilka prekonala svetový rekord ešte v júni, no ten nebol oficiálny, nakoľko meranie nespĺňalo potrebné kritériá.

Na drag race pretekoch ale bolo všetko pripravené, aby bol nový rekord oficiálny. Takmer 2000-koňovej beštii sa to aj podarilo, Rimac Nevera stanovil nový svetový rekord na štvrť míle s časom 8,582 sekundy. Maximálna rýchlosť na cieľovej rovinke dosahovala 269,58 km/h.

Rimac tak dokonca prekonal aj svoj vlastný neoficiálny rekord, pri ktorom Nevere namerali 8,62 sekundy. Podmienky na stanovenie rekordu boli ideálne, Nevera bola obutá na pneumatikách Michelin Pilot Sport 4S, teplota vzduchu na trati dosahovala 37 stupňov Celzia a trať bola zohriata na 65 stupňov Celzia.

Pôjde o poriadnu exkluzivitu

Nevera je pekelne rýchly, dizajnovo nádherný a poriadne exkluzívny elektromobil, z ktorého bude vyrobených iba 150 kusov. Automobilka ho vybavila až štvoricou elektromotorov, vďaka čomu je kombinovaný výkon celej hnacej sústavy 1408 kW (1914 koní) a krútiaci moment 2360 Nm. Dva elektromotory vpredu majú výkon 220 kW (299 koní) a to rovno každý z nich, respektíve zadné elektromotory disponujú výkonom 480 kW (653 koní), taktiež každý z nich.

O napájanie supervýkonných motorov sa stará 120 kWh batéria, vďaka ktorej disponuje Rimac Nevera dojazdom až 550 km na jedno nabitie podľa WLTP. Šialený výkon dopĺňa ešte šialenejšie nabíjanie. Palubnú 22 kW AC nabíjačku dopĺňa možnosť rýchleho nabíjania výkonom až 500 kW. Z 0 na 80 % sa auto dokáže nabiť už za 19 minút.

Rimac

Pozoruhodný výkon sa podpísal aj na dychberúcich číslach zrýchlenia. Z 0 na 100 km/h to dá Nevera za 1,97 sekundy, z 0 na 300 km/h za 9,3 sekundy a štvrť míle prejde Nevera už za oficiálnych 8,582 sekundy. Maximálnu rýchlosť udáva výrobca na 412 km/h.

To všetko zvládne elektrický hyperšport aj napriek svojej váhe 2150 kg. Udržať na ceste auto s takmer 2000 koňmi nie je žiadna sranda, no v prípade Rimacu Nevera tomu pomôže nová technológia R-AWTV, ktorá na základe zvoleného jazdného režimu zabezpečí optimálny výkon na každé jedno koleso, v závislosti od toho, či chce vodič poslať auto „bokom“, alebo či chce čo najrýchlejšie a bezpečne prefrčať zákrutou.

Odkúpil aj Bugatti

Ešte v decembri vyšli na povrch informácie o možnom odkúpení luxusnej značky Bugatti práve Rimacom, ktoré sa nedávno v istom smere stali realitou.

CEO Porsche, Oliver Blume, a CEO Rimacu, Mate Rimac, podpísali dohodu o vytvorení nového výrobcu športových automobilov s názvom Bugatti-Rimac, informovala automobilka v tlačovej správe.

Porsche AG

Spoločný podnik, ktorý vznikne v štvrtom štvrťroku 2021, bude mať svoje ústredie v chorvátskom Záhrebe, pričom Rimac dostane 55 % podiel v podniku, zatiaľ čo Porsche 45 %.

Vlastníctvo Bugatti privedie do spoločného podniku Volkswagen, ktorý značku „prevedie“ priamo na Porsche. Pripomeňme však, že Porsche zároveň vlastní 24 % podiel v samotnom Rimacu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú