S platením za produkty, služby či potraviny sa stretávame dennodenne, no nie vždy ide o hladký, bezproblémový a rýchly proces. Existuje však možnosť, ktorá eliminuje množstvo potencionálnych problémov a starostí.

Je to už nejaká doba, čo moderné technológie umožnili bezhotovostnú platbu prostredníctvom platobných kariet. Potreba neustáleho nosenia peňazí sa tým znížila a platenie bolo zrazu pohodlnejšie, avšak stále tu bol problém. Nevyhnutnosť zadávania PIN kódu zabrala cenný čas a obzvlášť, ak sa človek pomýlil.

Pred takmer desiatimi rokmi ale prišla ďalšia technológia – bezkontaktné platby, vďaka ktorým nemusíte vkladať kartu do terminálu, ale stačí ju len priložiť. Pri menších nákupoch sa dokonca eliminovala potreba zadávať PIN kód a platenie napríklad za potraviny tak je opäť oveľa komfortnejšie. Bezkontaktné transakcie sú pritom na Slovensku veľmi obľúbené a v roku 2017 klienti Tatra banky zrealizovali takmer 39 miliónov bezkontaktných platieb. Je ale k dispozícii ešte pohodlnejšia voľba?

Zabudnutá peňaženka

Bezkontaktné platby sú tak síce skvelá a obľúbená vec, no stále musíme karty nosiť so sebou. Keď ich má človek viac, môže to byť komplikované a napríklad so zabudnutou peňaženkou toho veľa nezaplatíme – hotovosťou ani kreditkou. Občas sa takáto vec stane. Je tu však jedna technológia, ktorá môže maximálne eliminovať aj tento problém.

Kľúčovým zariadením je pritom smartfón. Tento výdobytok techniky sa stal prakticky našim neoddeliteľným spoločníkom, ktorý pri sebe nosíme všade a dokonca častejšie ako peňaženku. Ak by sa s ním dalo platiť rovnako pohodlne ako bezkontaktnou kartou, problém s neustálym nosením kreditiek či hotovosti by sme vyriešili. A ono to skutočne ide.

Mobil ako karta

Táto inovatívna technológia je na Slovensku dostupná vďaka aplikácii MobilePay. O jej vznik sa pričinila Tatra Banka a používatelia tak získali unikátnu možnosť jednoduchej, rýchlej a zároveň bezpečnej platby. MobilePay ti umožní vykonať bezkontaktnú platbu len pomocou tvojho Android smartfónu s vybavením v podobe NFC čipu. Takýchto zariadení je na trhu čoraz viac a inovatívna technológia je tak otvorená mnohým používateľom. Nepotrebuješ žiadnu špeciálnu SIM kartu od operátora ani komplikovane nastavovať operačný systém.

Aktivácia prebehne priamo v aplikácii, kde sa ti po prihlásení a nastavení PIN zobrazia všetky tvoje platobné karty z Tatra banky. Po pár ďalších jednoduchých nastaveniach a zvolení predvolenej karty si plne pripravený na moderné, rýchle a komfortné platenie. MobilePay totiž umožňuje zaplatiť tvoj nákup priložením smartfónu na akýkoľvek terminál, ktorý už prijíma bezkontaktné karty. No a tých je na Slovensku vďaka obľúbenosti inovatívneho spôsobu platby naozaj veľa a ďalšie pribúdajú veľmi rýchlo. Mobilom tak zaplatíš v kaviarniach, obchodoch alebo už aj na úradoch.

Rýchlo aj bezpečne

V nastaveniach MobilePay si pritom môžeš dôležité vlastnosti sám upravovať. Napríklad platby do 20 € vybavíš expresne rýchlo. Nemusíš zadávať PIN kód či zapínať aplikáciu, stačí rozsvietenie displeja a priloženie smartfónu k terminálu. Celá platba tak zaberie sotva niekoľko sekúnd. Nákupy s vyššou hodnotou sú chránené PIN kódom, ktorý nezadávaš do terminálu, ale pohodlne do smartfónu. MobilePay ti navyše zabezpečí tvoje platby na veľmi zraniteľnom mieste.

Už niekoľko rokov platí, že online nákupy sú na veľkom vzostupe. V poslednom období si už objednávame produkty z ďalekých kútov sveta, zo zámoria aj z Číny. S tým je však spojené riziko. Nie každý obchodník totiž má dôkladne zabezpečený proces transakcií, nebezpečenstvo tvoria navyše aj verejné Wi-Fi siete a tak sa môže stať, že údaje z platobnej karty niekto zneužije na podvodný nákup. MobilePay má riešenie.

Zobraziť celú galériu (5)
Tatra banka / Google Play

Aplikácia ti pri každom online nákupe umožní vygenerovať jednorázové číslo karty. S danými údajmi následne zaplatíš u vybraného obchodníka a je hotovo. Vygenerovaná karta platí len na jeden nákup, takže ju ďalej nemôže už nik zneužiť. Údaje z tvojej originálnej kreditky zostanú v bezpečí. V roku 2017 využili klienti Tatra banky jednorázové číslo karty pri platbe na internete takmer 60 000 krát. Okrem bezkontaktných a online platieb si v aplikácii môžeš prezerať tvoje uskutočnené transakcie, nastavovať si parametre kariet a v prípade straty či krádeže ich aj hneď zablokovať.

O zabudnutú peňaženku sa už báť nemusíš

MobilePay ti umožňuje platiť moderným spôsobom. Smartfón nosíme prakticky všade so sebou, nemusíš už teda rozmýšľať či máš v peňaženke dostatočnú hotovosť alebo kreditnú kartu. Platenie zároveň ostáva pohodlné, rýchle a čo je ešte dôležitejšie, aj bezpečné. Pokiaľ máš telefón s Androidom (4.4 a vyšší) a NFC čipom, môžeš si prostredníctvom Mobile-Pay spárovať svoje platobné karty z Tatra banky a platiť odteraz moderne.

Stiahnuť aplikáciu MobilePay pre Android
Začni platiť moderne

Článok vznikol v spolupráci s Tatra bankou

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom