XEV, taliansky výrobca áut, minulý rok uzavrel dohodu s čínskou firmou Polymaker, ktorá sa venuje 3D tlači. Cieľom bolo vytvoriť malé, nie príliš drahé elektrické autíčko do mestského prostredia s názvom LSEV. Časom sa priblížila aj realizácia tohto projektu a meno sa zmenilo na YoYo. Spoločnosť však na výrobu potrebuje o niečo viac prostriedkov, a tak spúšťa crowdfundigovú kampaň, v ktorej chce vyzbierať až 560 000 €. Tým, čo tento projekt podporia, sľubuje takmer až o polovicu nižšiu kúpnu cenu (5999 €), informuje New Atlas.

Vývojári vytvorili YoYo tak, aby boli značne znížené náklady na jeho elektrickú jazdu. Zároveň umožnili veľa spôsobov personalizácie vozidla, pretože vďaka 3D tlači všetkých komponentov bude spoločnosť v budúcnosti schopná ponúknuť nielen celú škálu náhradných dielov na opravu poškodených kúskov, ale aj rôznych štýlov dielov, aby sa vzhľad vozidla dal meniť podľa vkusu majiteľa. Očakávaná bežná cena má byť na úrovni 10 499 €, čo z neho urobí jeden z najlacnejších elektromobilov.

Mini-hatchback YoYo bude dostupný vo viacerých farebných variantách. XEV

Mini-hatchback je upravený podľa európskych bezpečnostných štandardov. Všetky komponenty dvojmiestneho auta sú pripevnené k oceľovému rámu, pričom má vpredu aj po bokoch nárazníky a nachádza sa v ňom aj ochrana proti prevráteniu. Medzi ďalšie bezpečnostné prvky patrí aj ABS, kotúčové brzdy na oboch nápravách a airbag vodiča.

Rovnako ako napríklad Renault Twizy, aj YoYo zapadne do kategórie L7 medzi ťažké štvorkolky. Rozmery 2,5 metra na dĺžku a 1,5 na šírku umožňujú praktické ovládanie a jednoduchšie parkovanie. Motor s výkonom na úrovni 7,5 kW, môže stúpnuť až na 22 kW a bude mať systémovo obmedzenú maximálnu rýchlosť na 70 km/h. Zobrať ho na diaľnicu teda určite neodporúčame. Naopak, YoYo je ako stvorené do mestských ulíc.

Spoločnosť spustila na stránke Kickstarter crowdfundingovú kampaň, cez ktorú ju môže podporiť každý.

Na jedno nabitie síce prejdeš len 150 km, no výhodou je vstavaná technológia LiFePO4, ktorá monitoruje fungovanie batérie. Keď sa opotrebuje, technici batériu s nízkou výkonnosťou vymenia za novú. Majitelia YoYo tak budú pravdepodobne môcť profitovať z budúcich vylepšení technológií batérií. Okrem iného vo výbave kompaktného elektrického mini-hatchbacku nájdeme panoramatickú strechu, veľký dotykový displej a úsporné LED svetlá vpredu aj vzadu a 180 litrový kufor. Elektrické zrkadlá a bezkľúčový vstup sú samozrejmosťou.

XEV

Keďže spoločnosť XEV nemá dostatok peňazí na rozbehnutie výroby, rozhodla sa použiť crowdfundingovú kampaň pričom tým, ktorí ju podporia, sľubuje viaceré druhy odmien. Ak bývaš na území Európy a rozhodneš sa tento projekt podporiť sumou 5 999 €, čo je o 4 500 € menej, ako očakávaná predajná cena, pravdepodobne ti v decembri budúceho roka auto dovezú rovno domov. Ale pozor, ponuka platí len pre prvých 500 objednávok. Viac podrobností sa dozvieš tu a vo videu nižšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom